REKLAMA

Obejrzyj wykład ks. prof. Michała Hellera

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 17:00
Znakomity fizyk i filozof wygłosił w radiowym studiu odczyt nt. "Gdy przestrzeń była Bogiem... Nauka a nasz obraz świata".
Michał Heller - teolog, filozof przyrody, fizyk, kosmolog, badacz relacji pomiędzy nauką a wiarą, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień
Michał Heller - teolog, filozof przyrody, fizyk, kosmolog, badacz relacji pomiędzy nauką a wiarą, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnieńFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Pitagoras - "pobłogosław nas boska liczbo, która stworzyłaś bogów i ludzi".
Platon - "Bóg zawsze geometryzuje".
Galileusz - "księga przyrody napisana jest językiem matematyki, a literami tego języka są trójkąty, okręgi i inne figury geometryczne".
Leibniz – "gdy Bóg liczy, to świat się staje”.
Hertz - "trudno oprzeć się wrażeniu, że wzory matematyczne posiadają niezależny byt i inteligencję sobie właściwą".
Heller – "Bóg uprawia matematykę".

Ks. prof. Michał Heller i jego wykład: "Gdy przestrzeń była Bogiem... Nauka a nasz obraz świata". Spotkaliśmy się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (9 listopada br.), aby dowiedzieć się, co to znaczy, że "Bóg uprawia matematykę".

Część pierwsza wykładu:

Część druga wykładu:

***

Na retransmisję tego wyjątkowego wydarzenia - w sobotę (14.11) w godz. 16.00-17.00 - w audycji "Bez paniki, to tylko nauka" zaprasza Hanna Maria Giza.

jp/bch

Czytaj także

Ks. prof. Michał Heller: jak ocalić wszystkie zwiędłe liście?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 11:00
- Może gdzieś istnieją księgi lub jakiś wirtualny program, w którym wszystko jest zapisane i z którego wszystko będzie można kiedyś na nowo odczytać - mówił w Dwójce ks. Michał Heller, filozof, teolog i kosmolog, rozważając tajemnice czasu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galileusz, Kopernik i Newton – prawdziwi twórcy nowoczesnej kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 16:00
– To nie poszczególne rewolucje naukowe, które oczywiście miały pewien wpływ na rozwój kultury, ale sam fakt powstania nauki nowożytnej odegrał kluczową rolę w tym, jak ukształtował się później nasz obraz świata – mówił w Dwójce prof. Bartosz Brożek, członek rady programowej Copernicus Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w maju tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ks. prof. Michał Heller: wizja Boga? Nie musi być tak naiwnie, jak sobie wyobrażamy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 19:00
Znakomity teolog opowiadał w Dwójce o napięciach między nauką a wiarą. O tym, że na ów konflikt wpływ może mieć również pewien tradycyjny obraz Boga.
rozwiń zwiń