Rafał Sarnecki Quintet - inspiracje różnymi muzycznymi gatunkami [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 19:15
Bohaterem tej odsłony cyklu "Jazz.PL" był Rafał Sarnecki. Kwintet gitarzysty zaprezentował słuchaczom radiowej Dwójki utwory z ostatniej płyty, zatytułowanej "A View From the Treetop", która jest piątym autorskim albumem wydanym przez Rafała Sarneckiego. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania koncertu!

OGLĄDAJ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Przyznam się, że jednym z moich celów jest zaskakiwanie słuchaczy, proponowanie czegoś nowego - tak mówi przed piątkowym koncertem lider zespołu i przyznaje, że pomysłem na ostatnią płytę było wykorzystanie jako inspiracji innych gatunków muzycznych.

W muzyce jazzowej często komplikujemy rytm swingowy, który powstał sto lat temu. Zastanawiałem się, co by się stało gdybyśmy skomplikowali inne typy groove'ów, np. gdyby wziąć na warsztat rytm boogie woogie, country, czy metalowy riff i je wykrzywić oraz pomieszać. Oczywiście zrobić cokolwiek nie byłoby trudno, ale okazało się, że potrzeba sporo czasu żeby zrobić to w taki sposób, jaki by mnie satysfakcjonował - opowiadał o genezie nowego repertuaru Rafał Sarnecki.

Gitarzysta wrócił do kraju po kilkunastu latach pobytu w Nowym Jorku i po długiej przerwie ponownie nagrał album z udziałem całkowicie polskiego zespołu. W kwintecie usłyszymy oryginalny skład z sesji nagraniowej ostatniej płyty, czyli Piotra Wyleżoła na fortepianie, Łukasza Poprawskiego na saksofonie, Wojciecha Pulcyna na kontrabasie oraz Patryka Dobosza na perkusji. "A View From The Treetop" to rzeczywiście propozycja zaskakująca, nie znosząca nudy i udowadniająca, że jazz to pojęcie bardzo pojemne.

Od czasu premiery albumu muzyka odrobinę ewoluowała. Publiczność zawsze liczy na spontaniczność, na to że podczas koncertu coś wydarzy się tylko 'tu i teraz'. Rzeczywiście staram się, żeby takie elementy były, bo wciąż pojawiają się nowe muzyczne pomysły - dodaje Rafał Sarnecki, zapowiadając występ w cyklu radiowej Dwójki.

Skład:

Rafał Sarnecki - gitara, kompozycje

Łukasz Poprawski - saksofon altowy

Piotr Wyleżoł - fortepian

Wojciech Pulcyn - kontrabas

Patryk Dobosz - perkusja

Koncert prowadził Roch Siciński.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Rafał Sarnecki - gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer. Nagrał pięć autorskich płyt, spośród których trzy - "Song From a New Place" (2008), "Cat’s Dream" (2014) oraz "A View From the Treetop" (2022) - były nominowane do nagrody Fryderyk. Druga płyta "The Madman Rambles Again" (2011) została wyróżniona przez prestiżową amerykańską redakcję "All About Jazz" jako jeden z 12 najciekawszych albumów 2011 r. Jako jeden z niewielu polskich muzyków odnalazł się w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkał i tworzył przez ponad dekadę. Ukończył studia muzyczne w New School University w Nowym Jorku oraz w City University of New York.

Występował z takimi artystami jak Mike Stern, Ron Blake, Gary Thomas. W latach 2009-2019 był członkiem uznanej w USA grupy Lucas Pino No-Net Nonet. Jako lider własnych projektów muzycznych koncertował w Ameryce Północnej i Południowej, wielu krajach Europy oraz odbył 15 tras koncertowych po Azji. W 2015 r. obronił pracę doktorską w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2018 r. rozpoczął pracę w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi wykłady z gitary jazzowej, kompozycji i aranżacji. W 2021 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego.


.

***

Koncert w ramach cyklu "Jazz.PL" odbył się w piątek (19.05) w godz. 18.00-19.00. Sponsorem cyklu jest PKO Bank Polski.

mo

Zobacz więcej na temat: Jazz pr poleca Dwójka
Czytaj także

Filip Wojciechowski Quartet - spotkanie jazzu z muzyką poważną [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 19:00
Na estradzie najdłuższego festiwalu jazzowego w Polsce - cotygodniowego cyklu "Jazz.PL" - wystąpił Filip Wojciechowski ze swym kwartetem. Transmisja odbywała się na antenie Dwójki, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazzpospolita przedpremierowo z albumu "Obiekt" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 19:00
Warszawski kwartet Jazzpospolita wystąpił 12 maja w cyklu "Jazz.pl" w studiu S-3 Polskiego Radia. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu!
rozwiń zwiń