X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Współczesne polskie wesele jest przeżyciem ekstremalnym

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 16:00
- Oczywiście to rytuał przejścia, ale też sytuacja, w której musimy zmierzyć się ze skomplikowaną logistyką i oczekiwaniami społecznymi, bez jednoznacznych modeli zachowań - mówiła w Dwójce Dorota Majkowska-Szajer, opowiadając o projekcie "Wesela 21".
Audio
  • Współczesne polskie wesele jest przeżyciem ekstremalnym (Rozmowy po zmroku / Dwójka)
Jak nowoczesna, aktywna zawodowa kobieta miałaby zareagować na pytanie: Bierzesz sól, chleb czy pana młodego?...
Jak nowoczesna, aktywna zawodowa kobieta miałaby zareagować na pytanie: "Bierzesz sól, chleb czy pana młodego?"...Foto: Glow Images/East News

O trwającym właśnie projekcie badawczym Muzeum Etnograficznego w Krakowie rozmawialiśmy w "Rozmowach po zmroku". - Dziś państwo młodzi lub ich rodzice muszą się zmierzyć z dylematami nieznanymi w XIX stuleciu. Jakie wybrać menu, jaką muzykę i oprawę wizualną? Czy ślub powinien odbyć się w kościele, a jeśli tak, to w jakim obrządku? - wyliczał gość Piotra Kędziorka. W efekcie obraz współczesnego wesela ma charakter kolażowy i w niczym nie przypomina spójnego wizerunku, jaki stworzyli w swoich pismach kiedyś klasycy etnografii. Bywa, że uroczystość utrzymana jest w stylu "hiszpańskim", a jednocześnie czyta się na niej fragmenty z prac Oskara Kolberga...

Co ciekawe, właśnie odwołanie do tradycji to powracający sposób myślenia o weselu, nawet w środowiskach, które na co dzień się do niej dystansują. Dlaczego? Mamy poczucie, że to sytuacja wyjątkowa, w swej istocie nieuchwytna. Szukamy więc odpowiedniego, a więc tradycyjnego sposobu jego przeżycia. Sęk w tym, że kategoria "tradycja" oznaczać może bardzo różne rzeczy: to, co przekazali nam rodzicie, to, co znaleźliśmy w internecie lub podpatrzyliśmy u znajomych, wreszcie to, co znaleźliśmy w "profesjonalnych” opisach tradycji.

W przebiegu wesela powracają więc stałe elementy: życzenia, powitanie państwa młodych chlebem i solą, podziękowanie rodzicom, zabawy, oczepiny. Często zmienia się jednak ich treść i zawartość. Bo cóż znaczą "oczepiny" dla typowej współczesnej panny młodej? I jak nowoczesna, aktywna zawodowa kobieta miałaby zareagować na pytanie: "Bierzesz sól, chleb czy pana młodego?". Chyba nie oczekiwanym w tej sytuacji: "Sól, chleb i pana młodego, by robił na niego"...

A jak wpływ na przebieg uroczystości ma "branża weselna", fakt szczegółowego dokumentowania wydarzenia oraz status społeczny jego uczestników? O tym Piotr Kędziorek rozmawiał z Dorotą Majkowską-Szajer, Magdaleną Zych oraz Karoliną Dudek, zaangażowanymi w projekt badawczy "Wesela 21".

mm/jp

Zobacz więcej na temat: KULTURA tradycja
Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-05-29 14:30 Zgłoś
Przeciętne polskie wesele brzydkie jest. Brzydka amerykańska muzyka, francuskie białe suknie, welony, garnitury. Wcale nie widać w tym polskiego wesela. Czasami na wsiach, na Kurpiach, u górali bywają polskie wesela.

Czytaj także

Przegapiana teraźniejszość. Nostalgiczne zacięcie polskiej etnografii

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 18:00
- Nasze środowisko jest podzielone: są etnografowie narzucający pewne kanony, mówiący zespołom ludowym, jak się powinno tańczyć. Z drugiej strony jest grupa ciesząca się z każdego twórczego przejawu ludzi, których badamy - mówiła w Dwójce etnolożka dr Anna Brzezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogródki działkowe miały zapełnić wolny czas robotnikom

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 19:00
- Pracodawcy byli przychylni temu, żeby robotnicy posiadali kawałek ziemi. Obawiali się, że gdy ich pracownicy będą mieli za dużo wolnego czasu, to będą myśleć, że jest im źle i zaczną się buntować - mówiła w Dwójce Barbara Kożuch z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chłopi – niechciani rodzice Polaków

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 21:00
– Większość polskiej klasy średniej nie przyjmuje do wiadomości, że są potomkami ludzi, którzy byli beneficjentami zniknięcia Żydów i ułatwionego przez władze komunistyczne awansu społecznego – mówił w Dwójce prof. Andrzej Leder, autor książki "Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej".
rozwiń zwiń