Joseph Conrad i jego mroczny świat według Mayi Jasanoff

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 12:00
- Conrad jest dobrze znany na świecie, ale niestety dlatego, że był ostro krytykowany prze nigeryjskiego pisarza Chinue Achebe, który zarzucił mu rasizm. Co gorsza ta łatka do niego przylgnęła – mówi w Dwójce autorka książki "Joseph Conrad i narodziny globalnego świata".
Audio
  • Z Mayą Jasanoff o twórczości Josepha Conrada (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Pixabay

conrad_serwis_1200.jpg
Joseph Conrad. Serwis specjalny Polskiego Radia

Gościem audycji "Rozmowy po zmroku" była Maya Jasanoff, która podąża śladami Josepha Conrada i historii z jego czterech największych dzieł: "Tajnego agenta", "Lorda Jima", "Jądra ciemności" i "Nostromo". Jej książka "Joseph Conrad i narodziny globalnego świata" została bardzo wysoko oceniona między innymi przez "The New York Times".

- Conradowi, tak jak wielu innym pisarzom jego epoki, przypięto łatkę rasisty. On jednak był jedynym autorem, który podróżował do Afryki i zetknął się z nią osobiście. Miał wiedzę z pierwszej ręki,  myślał bardzo głęboko i kreślił złożony, bardzo krytyczny obraz zachodnioeuropejskich działań na tym terenie – powiedziała Maya Jasanoff.

Przypomniała też, ze prawdziwym przedmiotem zainteresowania Conrada było doświadczenie białego mężczyzny w Afryce. - To tendencja do postrzegania tego rejonu świata jako ekranu, na który zachodnia kultura projektuje swoje wyobrażenia o cywilizacji i dzikości. W "Jądrze ciemności" znajdujemy dogłębną krytykę zachodniego pragnienia, żeby zbawić Afrykę, i założenia, że kolor skóry ma znaczenie. Conrad pokazuje, że w każdym człowieku drzemie pierwiastek bestialstwa - podkreśliła autorka książki.

Co skłoniło pisarkę do przyjrzenia się biografii Conrada i związkom twórczości z jego życiem? Czy swoje dociekania rozpoczęła od źródeł historyczny, czy od powieści? Jaką osobowość pisarza dostrzegła poprzez jego listy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Maya Jasanoff (autorka książki "Joseph Conrad i narodziny globalnego świata")

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji:  22.00

mko

Czytaj także

Elżbieta Konieczna: Jerzy Jarocki to dla mnie nadal tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 17:05
- Był to człowiek bardzo skryty. Nawet członkowie najbliższej rodziny nawzajem nie wiedzieli o pewnych faktach z jego życia. Taką miał też opinię w teatrze. Dziennikarzy unikał, a jak już zgodzi się na wywiad, to go potem najczęściej poprawiał, żeby był taki, jak on chce - mówiła w Dwójce autorka książki "Jerzy Jarocki. Biografia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Urbanek: karmienie wszy było ich polisą na życie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 15:00
- W okupowanym Lwowie zatrudnienie w Instytucie prof. Rudolfa Weigla dawało gwarancję, że nie zostanie się wywiezionym przez Niemców na roboty - opowiadał w Dwójce autor biografii naukowca, który wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi.
rozwiń zwiń