X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Joseph Conrad i jego mroczny świat według Mayi Jasanoff

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 12:00
- Conrad jest dobrze znany na świecie, ale niestety dlatego, że był ostro krytykowany prze nigeryjskiego pisarza Chinue Achebe, który zarzucił mu rasizm. Co gorsza ta łatka do niego przylgnęła – mówi w Dwójce autorka książki "Joseph Conrad i narodziny globalnego świata".
Audio
  • Z Mayą Jasanoff o twórczości Josepha Conrada (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Pixabay

conrad_serwis_1200.jpg
Joseph Conrad. Serwis specjalny Polskiego Radia

Gościem audycji "Rozmowy po zmroku" była Maya Jasanoff, która podąża śladami Josepha Conrada i historii z jego czterech największych dzieł: "Tajnego agenta", "Lorda Jima", "Jądra ciemności" i "Nostromo". Jej książka "Joseph Conrad i narodziny globalnego świata" została bardzo wysoko oceniona między innymi przez "The New York Times".

- Conradowi, tak jak wielu innym pisarzom jego epoki, przypięto łatkę rasisty. On jednak był jedynym autorem, który podróżował do Afryki i zetknął się z nią osobiście. Miał wiedzę z pierwszej ręki,  myślał bardzo głęboko i kreślił złożony, bardzo krytyczny obraz zachodnioeuropejskich działań na tym terenie – powiedziała Maya Jasanoff.

Przypomniała też, ze prawdziwym przedmiotem zainteresowania Conrada było doświadczenie białego mężczyzny w Afryce. - To tendencja do postrzegania tego rejonu świata jako ekranu, na który zachodnia kultura projektuje swoje wyobrażenia o cywilizacji i dzikości. W "Jądrze ciemności" znajdujemy dogłębną krytykę zachodniego pragnienia, żeby zbawić Afrykę, i założenia, że kolor skóry ma znaczenie. Conrad pokazuje, że w każdym człowieku drzemie pierwiastek bestialstwa - podkreśliła autorka książki.

Co skłoniło pisarkę do przyjrzenia się biografii Conrada i związkom twórczości z jego życiem? Czy swoje dociekania rozpoczęła od źródeł historyczny, czy od powieści? Jaką osobowość pisarza dostrzegła poprzez jego listy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Maya Jasanoff (autorka książki "Joseph Conrad i narodziny globalnego świata")

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji:  22.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Konieczna: Jerzy Jarocki to dla mnie nadal tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 17:05
- Był to człowiek bardzo skryty. Nawet członkowie najbliższej rodziny nawzajem nie wiedzieli o pewnych faktach z jego życia. Taką miał też opinię w teatrze. Dziennikarzy unikał, a jak już zgodzi się na wywiad, to go potem najczęściej poprawiał, żeby był taki, jak on chce - mówiła w Dwójce autorka książki "Jerzy Jarocki. Biografia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Urbanek: karmienie wszy było ich polisą na życie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 15:00
- W okupowanym Lwowie zatrudnienie w Instytucie prof. Rudolfa Weigla dawało gwarancję, że nie zostanie się wywiezionym przez Niemców na roboty - opowiadał w Dwójce autor biografii naukowca, który wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi.
rozwiń zwiń