X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Połączyła ich korespondencyjna przyjaźń: Cwietajewa, Rilke, Pasternak

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 13:12
Jak piszą autorzy wstępu do wydanej właśnie korespondencji trojga poetów: "W wymienianych między nimi listach wyczuwa się duchową samotność, jakiej doznawali poeci, ich pragnienie odnalezienia wspólnie - ponad barierami - nowych możliwości sztuki".
Audio
  • O tomie "Listy: Cwietajewa, Rilke, Pasternak" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Stockimo (Shutterstock)

Reiner Maria Rilke, Marina Cwietajewa i Boris Pasternak nigdy się właściwie nie spotkali. Ale bardzo wnikliwie czytali swoje wiersze, cenili swoją twórczość. W wymienianych między sobą listach pisali o sprawach bardzo osobistych, o uczuciach, które do siebie żywili, ale także o tym, jak rozumieją rolę poety we współczesnym im świecie i czym jest dla nich twórczość literacka.

W audycji czytaliśmy m.in. list Borysa Pasternaka, będącego w Moskwie, do Reinera Marii Rilkego, przebywającego w Szwajcarii. Jacek Chmielewski, tłumacz, przybliżył okoliczności powstania tego listu.

- Leonid Pasternak, ojciec Borysa, znał Rilkego. Spotykali się w Rosji. Leonid napisał list z okazji 50. urodzin Rilkego, prosząc o potwierdzenie, że Rilke żyje. Ten z ogromnym entuzjazmem odpowiedział na list Pasternaka i z ogromną estymą wyraził się o Borysie Pasternaku. Tę informację Leonid przekazał synowi i wówczas Borys napisał do Rilkego list, który właśnie odczytaliśmy – tłumaczył Jacek Chmielewski. Gość dodał, że jest to jedyny list Pasternaka do Rilkego.

Prof. Piotr Nowak mówił, że Rilke obnosił się z miłością do Rosji, co widać w jego listach. - Pisał, że taki kraj, jak Rosja, nie jest atlasem. Uważał, że w Rosji czuje się sąsiedztwo Boga i wpływ Boga na Rosję był potężny – podkreślał.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Jacek Chmielewski (tłumacz) i Piotr Nowak (autor posłowia)

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 22.00

abi/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tadeusz Różewicz i Karl Dedecius znali się domowo"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:26
- Pisali do siebie w zasadzie o wszystkim: o życiu rodzinnym, swoich dzieciach, podróżach. W każdym liście jest pozdrowienie dla pani Elwiry, żony Karla Dedeciusa. Jak to się mówi, dużo o sobie wiedzieli - mówiła w czwartą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza Maria Dębicz, gość Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Lipska o Stanisławie Lemie: byłam prawie jak ktoś z rodziny

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:04
- Przychodziłam na Kliny bardzo czesto. Najczęściej była to pora obiadowa, gdzie były pyszne, domowe obiady. Rzeczywiście w którymś momencie miałam takie poczucie, że jestem blisko z tą rodziną, a nawet z psami - mówiła w Dwójce poetka.
rozwiń zwiń