X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ewolucja i integralność. Twórczość Karola Wojtyły

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 10:00
- Pracując nad tą publikacją, przyjęliśmy kryterium chronologiczne doboru tekstów jako dające największą możliwość pokazania ewolucji twórczości Karola Wojtyły. "Psałterz Dawidów" z 1938 roku ma zupełnie inny charakter niż "Pieśń o Bogu ukrytym". Z drugiej strony podział na poezje i dramaty jest w pewien sposób umowny, bo na poziomie aksjologii utwory wykazują jedność – mówiła w Dwójce prof. Zofia Zarębianka.
Audio
  • Karola Wojtyły dzieła literackie i teatralne (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

W audycji rozmawialiśmy o publikacji, której edycję obliczoną na trzy tomy rozpoczęto dokładnie w 14. rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Tom I "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły. Juwenilia" zawiera krytyczne wydanie tekstów papieża przygotowane na podstawie rękopisów i maszynopisów po dokonaniu analizy porównawczej zachowanych materiałów. W opracowaniu znalazł się cykl wierszy zatytułowany "Psałterz Dawidów" ("Księga Słowiańska"). Utwory te powstały w latach 1938–1939. W drugiej części tomu umieszczono wiersze pochodzące najpewniej z 1939 roku, a w kolejnej części napisane w czasie drugiej wojny światowej dramaty "Hiob. Drama ze Starego Testamentu" i "Jeremiasz. Drama narodowe we trzech działach" (oba z 1940 roku), oraz pierwsze wersje dramatu zainspirowanego postacią brata Alberta Chmielowskiego, napisane przypuszczalnie po 1941 roku. Najprawdopodobniej w czasie okupacji powstał poemat "Pieśń o Bogu ukrytym".

Tom ten według prof. Krzysztofa Dybciaka jest wyjątkowym dziennikiem literackim wyrażającym emocje i uczucia Jana Pawła II, który zawiera nie tylko teksty znane już szerokiemu gronu odbiorców, ale także utwory i listy dotąd niepublikowane. Prawdziwą sensacją jest publikowany po raz pierwszy utwór, który rozpoczyna się od słów: "Ciągle jestem na tym samym brzegu". Zapisany ołówkiem na pożółkłych kartach został odnaleziony w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o układzie tomu i pracy nad jego edycją oraz o tym, dlaczego publikowanych jest kilka wersji tego samego utworu i co zawierać będą kolejne tomy.

***

Tytył audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: prof. Zofia Zarębianka, dr Anna Karoń-Ostrowska oraz prof. Krzysztof Dybciak

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 22.00

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książki o Janie Pawle II. "Odkrycie aktualności Wojtyły potrzebne jest Europie jak tlen"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 15:06
- Współczesny świat potwornie choruje na brak autorytetów. Nieobecność Jana Pawła II jest nieobecnością krzyczącą. Warto odkryć jego myśl europejską - uważa Tomasz Królak, wiceszef KAI.
rozwiń zwiń