Andreas Staier: pianoforte ze współczesną orkiestrą? nie ma mowy!

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 09:00
- Przekraczanie granic w muzyce czasem prowadzi do kompromisów, które nie mają prawa się udać - mówił w Dwójce jeden z najwybitniejszych klawesynistów i pianistów.
Audio
  • Rozmowa z Andreasem Staierem (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Andreas Staier
Andreas StaierFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Andreas Staier słynie z mistrzowskich wykonań repertuaru barokowego, klasycznego i romantycznego. Muzyk - zafascynowany muzyką dawną - nie jest zwolennikiem łączenia na scenie instrumentów sprzed wieków z tymi współczesnymi. - To nie jest kwestia dogmatyzmu, tylko takie mieszanie nie jest szczególnie owocne.

Jako przykład klawesynista wskazał sytuację, w której orkiestra kupuje barokowe smyczki i wykorzystuje je do grania na współczesnych instrumentach smyczkowych. - Te rzeczy ze sobą nie współgrają, nie są do siebie dostosowane. Często jestem pytany, czy nie zagrałbym koncertu na pianoforte z towarzyszeniem współczesnej orkiestry. To nie wchodzi w grę, z uwagi na brzmienie. Taka orkiestra jest o wiele głośniejsza. Proporcje zupełnie się nie zgadzają.

Przed kilkoma tygodniami Andreas Staier gościł w Polsce. W 170. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina {oh!} Orkiestra Historyczna prowadzona przez niemieckiego artystę uczciła pamięć wybitnego kompozytora wykonując mozartowskie Requiem. W audycji muzyk opowiadał o burzliwej historii tego dzieła, a także o wyzwaniach stojących przed artystami zajmującymi się muzyką dawną.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Andreas Staier (muzyk)

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 21.30

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewa Obniska: muzyka dawna jest moją duchową ojczyzną

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 19:12
- Zawsze fascynowała mnie dawna historia, dawna literatura i dawne malarstwo. Kiedy więc zaczynałam pracę w radiu pomyślałam o muzyce dawnej właśnie, bo jej w tym wszystkim, co mnie otaczało najbardziej brakowało. I tak zaczęła się moja wielka przygoda – mówiła w Dwójce wybitna muzykolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harry Christophers: ta muzyka ma właściwości lecznicze dla ducha

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 10:00
- Na przestrzeni ostatnich 5-10 lat obserwuję wielki wzrost zainteresowania muzyką chóralną. Sądzę, że to rezultat czasów, w jakich żyjemy. Ludzie potrzebują czegoś, co duchowe - mówił Harry Christophers, założyciel i dyrygent brytyjskiego chóru The Sixteen.
rozwiń zwiń