"Willmann. Opus magnum". Rzecz o śląskim Rembrandcie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 07:31
W audycji opowiedzieliśmy o wielkiej wystawie monograficznej we Wrocławiu poświęconej Michaelowi Willmannowi, jednemu z najwybitniejszych artystów baroku w Europie Środkowej.
Audio
  • Michael Willmann - śląski Rembrandt (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Wrocław, 18.12.2019. Otwarcie wystawy Willmann. Opus magnum
Wrocław, 18.12.2019. Otwarcie wystawy "Willmann. Opus magnum" Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Wiele wskazuje na to, że był artystą i człowiekiem spełnionym, choć nie udało mu się zrealizować w długim, siedemdziesięcioośmioletnim życiu wszystkich planów i zamierzeń.

Michael Willmann pochodził z Królewca. Po podróżach do Niderlandów i Pragi chciał studiować dzieła malarskie w księstwach i królestwach włoskich, jednak dokonał wyboru, który odmienił jego życie.

Śląski Rembrandt, śląski Apelles - jak go nazwano - jest bohaterem wystawy we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł. Po raz pierwszy po 75 latach można oglądać cykl "Męczeństwa Apostołów", który Willmann stworzył dla klasztoru w Lubiążu, po wojnie rozdzielony pomiędzy kilkanaście warszawskich kościołów. Studiowanie wystawy ułatwia sztuczna inteligencja, czyli specjalna aplikacja, która odpowiada na pytania związane z życiem i twórczością siedemnastowiecznego artysty, która choć rozproszona, nie przestaje fascynować.

W Pawilonie Czterech Kopuł do 26 kwietnia można oglądać prawie sto dzieł Willmanna. To jedna trzecia zachowanego dorobku artysty. Czas pokaże, czy cykl poświęcony męczeństwu apostołów wróci do Lubiąża.

O malarzu i jego życiu w audycji mówili: Małgorzata Szejnert, prof. Piotr Oszczanowski i Artur Jarkiewicz.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Bartosz Panek

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Malle Babbe". Szalona kumoszka pędzla Fransa Halsa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 14:45
W audycji opowiadaliśmy o obrazie, w którym holenderski malarz nawiązał do niderlandzkiego przysłowia "Pijany jak sowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Meduza" Caravaggia. Potwór zastygły z przerażenia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 13:00
W audycji opowiadaliśmy o obrazie znakomitego włoskiego malarza przedstawiającym obciętą przez Perseusza głowę Meduzy.
rozwiń zwiń