Zofia Rysiówna. Wielka aktorka z bohaterską wojenną kartą. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 22:00
17 maja minęła setna rocznica urodzin wielkiej aktorki dramatycznej, jednej z najwybitniejszych w historii polskiego teatru.
Audio
  • Opowieść o wielkiej aktorce dramatycznej Zofii Rysiównej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Zofia Rysiówna
Zofia RysiównaFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Ze względu na role z tzw. wielkiego repertuaru klasycznego Zofia Rysiówna porównywana była ze Stanisławą Wysocką.

Jeszcze przed wojną – w 1938 roku – rozpoczęła studia w słynnym warszawskim PIST-cie, czyli Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Piękna, utalentowana i charakterna – zwróciła uwagę Zelwerowicza. W 1996 roku miesięcznik "Teatr" przyznał jej Nagrodę im. A. Zelwerowicza za całokształt twórczości, przyznając tytuł "najlepszej aktorki minionego półwiecza".

Kochała ją publiczność, wysoko cenił cały teatralny świat – nie była jednak w guście najwyższych władz. Może dlatego, że równie piękna i czarnobrewa, a także wysoce utalentowana Nina Andrycz, żona premiera, miała być pierwsza?

A może ze względu na przeszłość wojenną Rysiówny, jej przynależność do ZWZ? Była łączniczką i kurierką przy nowosądeckim 1. Oddziale Ochrony Przerzutów i Łączności, a w 1940 tym roku - kluczową uczestniczką akcji uwolnienia Jana Karskiego z rąk gestapo w Nowym Sączu.
Wiosną 1941 roku została aresztowana i osadzona w Ravensbruck, którego więźniarką pozostała przez kolejne cztery lata.

Wojenna historia Zofii Rysiówny, jak całej zaangażowanej w ZWZ rodziny Rysiów, opowiedziana została przez Waldemara Piaseckiego w książce "Jan Karski. Jedno życie". My uparcie czekamy na nowoczesną monografię wybitnej aktorki i prawdziwie heroicznej kobiety.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 2.06.2020

Godzina emisji: 21.30 

pg/jp

Czytaj także

Zofia Rysiówna: nigdy nie starałam się ująć sobie wieku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 20:00
W "Antykwariacie" znakomita polska aktorka teatralna i filmowa, a także (to mniej znany z jej talentów) śpiewaczka, opowiadała w archiwalnym nagraniu o swoim życiu, o ważnych dla niej ludziach, o pracy aktorskiej i o starości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Laskowska. Legenda filmu i teatru, która zaczynała w cyrku

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:08
- Jako mała dziewczynka występowała w przedwojennym cyrku objazdowym u Sióstr Watras. Była wystrzeliwana z armaty i to był sceniczny debiut Ireny. Po występie publiczność rzucała w nią pomarańczami. Był to rarytas, więc ona później zabierała te pomarańcze ze sobą - mówili w Dwójce Dominika Laskowska, bratanica zmarłej w grudniu 2019 roku wybitnej aktorki, oraz jej mąż Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń