Zofia Rudnicka: Gerard Wilk tańczył każdym mięśniem, każdym zmysłem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 12:20
- Gerard wyjechał z Polski w poszukiwaniu nowych wyznań. Zespół Bejarta był w naszym kraju dwa razy: w 1966 i 1970 roku. To właśnie po tej drugiej wizycie Gerard zaangażował się do tego zespołu. Oczywiście najpierw miał przesłuchanie, bo trzeba odpowiadać fizycznie i artystycznie choreografowi, który nas do zespołu przyjmuje - mówiła przyjaciółka i monografistka jednego z najciekawszych polskich tancerzy XX wieku.
Okładka książki Gerard Wilk. Tancerz
Okładka książki "Gerard Wilk. Tancerz"Foto: materiały prom./Wyd. Krytyki Politycznej

Posłuchaj
29:09 _PR2_AAC 2020_08_27-20-29-15 bez cytatu z filmu.mp3 Wspomnienie o Gerardzie WIlku - jednym z najsłynniejszych tancerzy polskich tancerzy XX wieku (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

pastor1200.jpg
Krzysztof Pastor: bardzo lubiłem tańczyć

Nim Gerard Wilk został solistą najsłynniejszego w Europie zespołu "Baletu XX wieku" Maurice'a Bejarta, był solistą baletu Teatru Wielkiego. Publiczność pokochała go za role Don Basilia w "Don Kichocie" i księcia Alberta w "Gisele"; zachwycał rolą Spartakusa, grał też w filmach fabularnych. Ale cała Polska zapamiętała, jak tańczył w telewizji w duecie z Krystyną Mazurówną etiudy jazzowe do muzyki Komedy i Kurylewicza.

Telewizyjny film baletowy "Gry" wyreżyserowany przez Grzegorza Lasotę z choreografią Conrada Drzewieckiego, kostiumami i scenografią Zaniewskiej i Chwedczuka i w znakomitej obsadzie baletowej z Wilkiem w roli głównej został uhonorowany pierwszą nagrodą w konkursie Prix Italia.

W przeddzień 25. rocznicy śmierci Gerarda Wilka, w audycji artystę wspominały: prof. Zofia Rudnicka (tancerka, choreografka, autorka książki "Gerard wilk. Tancerz"), projektantka mody Barbara Hoff oraz występujące z nim na scenie Carmen Lasota, Ewa Głowacka i Krystyna Mazurówna.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 27.08.2020

Godzina emisji: 20.30

Czytaj także

Barbara Bittnerówna i Witold Gruca. Ikony nie tylko polskiego tańca

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 16:15
- Oni byli zjawiskiem kulturowym. Weszli do popkultury XX wieku, ale też z tej popkultury mocno czerpali - mówił w Dwójce Piotr Janowczyk, reżyser dokumentu poświęconego jednemu z najważniejszych duetów polskiego baletu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nina Novak: Nie wiedziałam kim jestem. Amerykanie mi powiedzieli

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 17:40
- Jestem tancerką klasyczną, więc mam to we krwi, że nigdy nie patrzę pod nogi, ale przed siebie. Ot, taka postawa. Również wobec życia - twierdzi Nina Novak, która była gościem "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń