Od odnalezionego rękopisu do premiery fonograficznej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 15:00
Szymon Mechliński – baryton – obok działalności artystycznej oddaje się pasji poszukiwania zapomnianej polskiej muzyki operowej. Szuka utworów w bibliotekach, a prof. Joanna Zaremba opracowuje odnaleziony zapis muzyczny.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Labutin.Art

Następnym krokiem jest doprowadzenie do jego wykonania i nagrania. Niemal wszystkie wykonane w ten sposób utwory to premiery fonograficzne. A są w tym zbiorze utwory zapomnianych twórców: Henryka Skirmuntta, Franciszka Mireckiego, Henryka Jareckiego czy Konstantego Górskiego.

O pasji poszukiwania polskiej muzyki opowiadał w audycji baryton – Szymon Mechliński, a o problemach z ich opracowaniem - prof. Joanna Zaremba.


Posłuchaj
34:21 _PR2_AAC 2021_05_18-21-31-00.mp3 Szymon Mechliński i Joanna Zaremba o poszukiwaniu polskiej muzyki i problemach z ich opracowaniem (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 21.30

Zobacz więcej na temat: fonografia
Czytaj także

Małgorzata Barucka: archiwa w Polskim Radiu zaczęły być gromadzone po wojnie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 17:00
- Zniszczenia wojenne dotknęły cały dorobek przedwojennej radiofonii. Warto jednak wiedzieć, że już od 1934 roku zainstalowano urządzenia nagrywające i próbowano rejestrować audycje i występy muzyczne, które były w Polskim Radiu nadawane na żywo - opowiadała w Dwójce Małgorzata Barucka – wieloletnia pracownica Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń