REKLAMA

W wileńskiej Rozgłośni

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 18:30
O Rozgłośni wileńskiej w okresie międzywojennym opowiadali m.in. korespondent Polskiego Radia w Wilnie - Kamil Zalewski, dr Marcin Hermanowski - historyk radia czy Małgorzata Barucka, która zdradziła tajemnice radiowego Archiwum. Audycje uzupełniły nagrania archiwalne Rozgłośni Wileńskiej i muzyka w ten czy inny sposób związana z Wilnem.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Everett Collection

Witold Hulewicz, dyrektor programowy Rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie w latach 1927-1935.jpg
Witold Hulewicz – legenda Polskiego Radia

Posłuchaj
106:53 2021_01_30_15_00_04_PR2_Dwie_do_setki ok.mp3 O rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie (Dwie do setki/Dwójka)

W audycji "Dwie do Setki" wracamy do początków Radia, a dokładnie do początków działalności Rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie. Przypominamy, że była to piąta stacja w Polsce, rozpoczęła pracę 15 stycznia 1928 roku. Pierwszym dyrektorem programowym rozgłośni został Witold Hulewicz. Słynne w wileńskim radiu były gawędy "Ciotki Albinowej", "Wincuka Markotnego" i "Adwerdki", zapowiadane sygnałem Wileńskiej Rozgłośni Polskiego Radia – przerywanym głosem kukułki.

Pierwsza siedziba

Kamil Zalewski, korespondent Polskiego Radia w Wilnie wspominał, że pierwszą siedzibą rozgłośni wileńskiej miał być dom handlowy braci Jabłkowskich na ul. Mickiewicza. Wybór jednak padł na willę na Zwierzyńcu. - Sam budynek, mimo iż zachował się do naszych czasów, sprawia dosyć ponure wrażenie. Znajduje się nad samym brzegiem rzeki. Właśnie dlatego, że budynek znajdował się tuż obok rzeki i był zagrożony powodzią, zdecydowano się później przenieść rozgłośnię gdzie indziej - opowiadał Kamil Zalewski.

W końcu wybrano lokalizację na ul. Mickiewicza. - W gmachu przy ul. Mickiewicza znajdowało się największe studio koncertowe Polskiego Radia - opowiadał Kamil Zalewski. - Po II wojnie światowej mieściła się tam też siedziba wileńskiego radia - dodał. W 1937 roku Polskie Radio zdecydowało się na budowę nowej siedziby w Wierszuliszkach. Sama stacja zamilkła w pierwszych dniach września 1939 roku.

Pamięć o wileńskiej rozgłośni

- Litwini wiedzą, że była taka stacja. Pamięć przetrwała - mówił Kamil Zalewski. - Do dzisiaj istnieje internetowe Radio Wilno, które transmituje polską muzykę. Pamięć widoczna jest też na tablicy pamiątkowej na pierwszym budynku - wspominał Kamil Zalewski.

Witold Hulewicz

Małgorzata Barucka z Archiwum Polskiego Radia wspominała Witolda Hulewicza, kluczową postać rozgłośni wileńskiej. Był on pierwszym dyrektorem programowym Polskiego Radia. - Wilno zasłynęło głównie z słuchowisk. Pierwsze z nich to "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza, które było oparte na legendach wileńskich - wspominała. - Wątki regionalne pojawiały się w różnych miejscach programu. Pojawiały się też audycje w języku wileńskim i białoruskim - dodała.


Lutos.JPG
Stanisław Leszczyński: Studio S-1 działało jeszcze zanim zostało otwarte

Rozgłośnia działała zaledwie 12 lat. Bardzo wiele nagrań z tamtych czasów niestety się nie zachowało, ale coś jednak w archiwach mamy. - O dziwo z rozgłośni wileńskiej zachowało się całkiem sporo nagrań. Bardzo cennym dokumentem jest nagranie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury - wspominała Małgorzata Barucka. - Jest to też bardzo sentymentalne nagranie, bo tuż po nim obaj lotnicy zginęli, lecąc do Pragi - dodała.

Czytaj także:

Wileńska rozgłośnia była pierwszą, w której wprowadzono teatr. Przed mikrofonem występowały najwybitniejsze osobistości Wilna, a w programach udział brali m.in. młodzi poeci: Konstanty Ildefons Gałczyński, Teodor Bujnicki, Czesław Miłosz, Józef Maśliński czy Jerzy Zagórski. "110 Środa Literacka" zapoczątkowała cykl Śród Mickiewiczowskich, które odbywały się co miesiąc i były nadawane przez wileńskie radio na całą Polskę.

 ***

Audycja: "Dwie do setki"

Prowadzili: Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

Goście: Kamil Zalewski (korespondent z Wilna), dr Marcin Hermanowski (historyk radia), Małgorzata Barucka (radiowe Archiwum)

Data emisji: 30.01.2021

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

25-lecie Radia Znad Wilii. Audycja specjalna

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 19:00
Pierwszy sygnał Radia Znad Wilii nadany został 1 lipca 1992 roku. W audycji uczciliśmy 25. rocznicę tego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio. Jedna z najważniejszych instytucji odrodzonej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 06:00
Zrodziło się z marzeń włoskiego konstruktora Guglielma Marconiego. Nazwane początkowo telegrafem bez drutu, w Polsce zaczęło nadawać 1 lutego 1925 roku.
rozwiń zwiń