REKLAMA

Jestem z miasta - spotkanie z Piotrem Młodożeńcem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 09:15
- Od urodzenia mieszkam w mieście, Warszawie, czuję się bardzo miejsko i miasto czuję jako swoje najbliższe otoczenie, najbardziej przyjazne. Uważam się za miejskiego twórcę - naszym gościem był grafik, malarz, autor filmów animowanych oraz ilustracji książkowych i prasowych Piotr Młodożeniec.
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: materiały prom.

Rozmawialiśmy o nowej wystawie artysty "PRÓSZĘ BARDZO", którą można oglądać w Warszawie.


Posłuchaj
24:50 Rozmowy po zmroku Dwójka 31 sierpień 2021 21_30_14.mp3 Rozmowa z Piotrem Młodożeńcem w jego nowej wystawie (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Piotr Młodożeniec - grafik, malarz, rysownik, projektant, autor filmów animowanych, ilustracji książkowych i prasowych, a nawet świetlnych kompozycji neonowych. Urodził się 17 lipca 1956 roku w Warszawie. Pochodzi z artystycznej rodziny: jest synem Jana Młodożeńca, jednego z najwybitniejszych twórców tzw. polskiej szkoły plakatu i bratem Stanisława Młodożeńca, malarza mieszkającego w USA. W latach 1976 -1981 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, najpierw malarstwo w pracowni prof. Teresy Pągowskiej, potem sztukę książki w pracowni prof. Janusza Stannego, a dyplom uzyskał w 1981 roku w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. W 1991 roku razem z Markiem Sobczykiem założył spółkę artystyczną "Zafryki", firmę projektującą plakaty, ilustracje, grafikę użytkową. Był współzałożycielem Szkoły Sztuki (1991) mieszczącej się przez kilka lat na poddaszu warszawskiej kamienicy przy ul. Nowy Świat. Szkoła działała poza oficjalnymi strukturami artystycznej edukacji. W 1993 roku otrzymał Grand Prix na Festiwalu Plakatu w Chaumont. W 1998 roku otrzymał srebrny medal na 16. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie (kategoria - wydarzenia kulturalne). Mieszka i pracuje na Mokotowie w Warszawie. 

[materiały prasowe]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Michał Nowak

Gość: Piotr Młodożeniec (grafik, malarz, ilustrator, autor filmów animowanych)

Data emisji: 31.08.2021

Godzina emisji: 21.30

Zobacz więcej na temat: wystawa Michał Nowak Dwójka
Czytaj także

Agnieszka Kowalska: pokazujemy okres największego rozkwitu linii otwockiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 14:17
- Wystawa jest dość kameralna, ale skonstruowana tak, że historycznie sięga nawet do XIX wieku. Niektóre z tych budynków zniknęły, więc cudownie jest je zobaczyć na starych zdjęciach - mówiła w Dwójce Agnieszka Kowalska, kuratorka wystawy "Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku".
rozwiń zwiń