"Jan Wilkowski współtworzył chwałę i wielkość polskiego teatru"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 11:30
- Jan Wilkowski był jednym z naszych towarów eksportowych. Opowieść "O Zwyrtale muzykancie" została przecież uznana za jedno z w ogóle największych lalkowych przedstawień wszech czasów -  mówił w Dwójce Tomasz Mościcki, współautor książki "Jan Wilkowski. W stulecie urodzin 1921-2021".
Jan Wilkowski (P) obok innego słynnego twórcy Adama Kiliana
Jan Wilkowski (P) obok innego słynnego twórcy Adama KilianaFoto: z archiwum NAC
  • W tym roku minęła setna rocznica urodzin Jana Wilkowskiego, wybitnego twórcy teatru lalkowego.
  • Teatr Lalka wydał z tej okazji książkę "Jan Wilkowski. W stulecie urodzin 1921-2021".
  • To pierwsza monograficzna publikacja poświęcona zmarłemu w 1997 roku artyście.

Jan Wilkowski (1921-1997) był aktorem, reżyserem, scenografem, autorem sztuk teatralnych, artystą teatru lalkowego, który tworzył niepowtarzalny teatr dla dojrzałych widzów. Do jego spektaklu "O Zwyrtale muzykancie, czyli jak stary góral dostał się do nieba" muzykę skomponował sam maestro Krzysztof Penderecki.

Swoją pracę aktorską zaczynał w słynnym warszawskim Teatrze Lalek "Niebieskie Migdały" rolą Mefista w "Pani Twardowskiej" według Adama Mickiewicza. Niezwykle sugestywny w swoich rolach dość szybko doszedł do stanowisk kierowniczych, najpierw był asystentem dyrektora, a później dyrektorem artystycznym w przemianowanym już Teatrze Lalka (1952-1969). W końcu został dziekanem Wydziału Lalkarskiego filii warszawskiej PWST w Białymstoku.

Jan Wilkowski. Na stulecie urodzin

W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Jana Wilkowskiego. Z tej okazji, nakładem Teatru Lalka, ukazała się pierwsza monograficzna publikacja poświęcona najwybitniejszemu twórcy teatru lalkowego w Polsce.

- Jan Wilkowski na pewno był człowiekiem wystylizowanym. Całe swoje życie opowiadał o lalkarzu. Bohaterem jego istnienia był aktor lalkarz, który był aktorem romantycznym, malowniczym, niezwykłym. Siłą tego człowieka było to, że wielkie sprawy, wielkie trudności, miłe życia drobnostki i ciężką dolę artysty umiał on przerabiać na literaturę - opowiadał Henryk Izydor Rogacki, współautor książki "Jan Wilkowski. W stulecie urodzin 1921-2021".

Na wspomnianą publikację składają się teksty czworga autorów. Oprócz Tomasza Mościckiego i Henryka I. Rogackiego współautorami są także Joanna Rogacka i Jarosław Kilian. Całość opatrzona jest ponad stoma fotografiami.

Posłuchaj
27:45 Dwójka rozmowy 29.12.2021.mp3 O Janie Wilkowskim opowiadają autorzy poświęconej mu monografii: Tomasz Mościcki, Henryk I. Rogacki, Joanna Rogacka i Jarosław Kilian (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

W audycji usłyszeliśmy również archiwalne wypowiedzi samego Jana Wilkowskiego.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Monika Pilch

Goście: Tomasz Mościcki, Henryk Izydor Rogacki, Joanna Rogacka i Jarosław Kilian (autorzy książki "Jan Wilkowski. W stulecie urodzin 1921-2021")

Data emisji: 29.12.2021

Godzina emisji: 21.30

pg


Czytaj także

Adam Kilian. Twórca wielu uśmiechów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 20:00
– Tym, co go charakteryzowało, była radość, dobra energia i wiara w to, że można odnaleźć słoneczną stronę życia – mówiła prof. Barbara Osterloff o zmarłym 25 czerwca Adamie Kilianie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turnau, Kilian i Andersen w centrum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 10:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o muzycznym przedstawieniu "Krzesiwo", które wkrótce obejrzymy w warszawskim Teatrze Lalka.
rozwiń zwiń