Wiktoria Amelina: to Lwów, jaki chciałabym widzieć w swoim dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 13:50
- Lwów z książki "Dom dla Doma" to nie jest ten Lwów, który zapamiętałam z dzieciństwa. Wtedy wydawał mi się po prostu zagadkowym starym miastem i tak jak jedna z moich bohaterek, Marusia, pytałam swoją babcię, czy mamy suknie balowe. Wydawało mi się bowiem, że w takim mieście wyprawia się mnóstwo balów - mówiła w Dwójce Wiktoria Amelina, autorka powieści "Dom dla Doma".
Tłem powieści Dom dla Doma jest Lwów lat 90. XX wieku
Tłem powieści "Dom dla Doma" jest Lwów lat 90. XX wieku Foto: Sharon Wildie/Shutterstock

Lwów, kapitalizm i Lem

Traumy historii, zawiedzione nadzieje, niespełnione obietnice i marzenia o lepszym życiu - czasy transformacji ukraińskiej jak w soczewce skupione w dziejach jednej rodziny. Oto powieść "Dom dla Doma" Wiktorii Ameliny - jej pierwsza książka wydana po polsku.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 90. XX wieku, a bohaterowie - rodzina składająca się z emerytowanego pułkownika lotnictwa i sześciu kobiet - mieszkają w tym samym mieszkaniu, w którym dorastał Stanisław Lem i którego obraz pisarz zawarł w autobiograficznej powieści "Wysoki zamek".

- Chodziło mi o to, żeby opowiedzieć o mieście takim, jakim miałabym je widzieć, gdybym mogła zobaczyć wszystkie nawarstwienia historii. Chciałabym Lwów widzieć takim w moim dzieciństwie, ale wtedy był po prostu zabytkowy. Zgadywałam, że kryje jakieś historie, ale nie wiedziałam jakie - tłumaczyła Wiktoria Amelina podczas niedawnych Warszawskich Targów Książki.

Ukraińska transformacja oczami pudla

Pisarka polubiła twórczość Stanisława Lema jeszcze w dzieciństwie. - Pamiętam, jakim odkryciem było dla mnie, w czasie gdy Ukraina odzyskiwała już niepodległość, że Lem dorastał we Lwowie. W Związku Radzieckim był on oczywiście tłumaczony i czytany, ale nie wspominano o tym fakcie, że Stanisław Lem urodził się we Lwowie i musiał go opuścić - opowiadała.

Jednak - obok zawsze interesujących dla polskiego czytelnika wątków lwowskich - książka "Dom dla Doma" opowiada przede wszystkim o trudnej relacji Ukraińców z sowiecką przeszłością i wykuwaniu swojej tożsamości niezależnego kraju. Opowieść o zagubionej w meandrach historii rodzinie Ciłyków snuje pudel Dom, któremu wolno wyrazić to wszystko, o czym boją się mówić bohaterowie powieści...

Posłuchaj
24:20 Dwójka rozmowy po zmroku 7.06.2022.mp3 Rozmowa z Wiktorią Ameliną, autorką powieści "Dom dla Doma" (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Wiktoria Amelina (autorka książki "Dom dla Doma")

Data emisji: 7.06.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Petro Jacenko: jesteśmy walutą miast

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 10:20
- Kiedy żyjesz w dysonansie ze swoim miastem, jest kiepsko. Miasta mają nas, ludzi jak pieniądze, mogą nami płacić - mówił w "Rozmowach po zmroku" Petro Jacenko, ukraiński prozaik i dziennikarz, a także laureat licznych nagród literackich, z którym rozmawialiśmy m.in. o jego powieści "Magnetyzm".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Planeta Piołun" i "Lutecja". Literacki głos z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 12:30
W audycji obejrzeliśmy się na Wschód, żeby porozmawiać o książkach dwójki ukraińskich autorów: "Planecie Piołun" Oksany Zabużko i "Lutecji" Jurija Wynnyczuka. 
rozwiń zwiń