Prof. Ola Hnatiuk: apelujmy o białoruskie pospolite ruszenie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 11:55
- Mam ogromne obawy, że do armii rosyjskiej, ponieważ ponosi ogromne straty, dołączy armia białoruska. Naszym zadaniem, jako Polaków, tych, którzy wspierali Białorusinów przez tyle lat w ich walce, jest użyć wszystkich możliwych środków perswazji i propagandy, by zaapelować o niewypuszczanie wojsk - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. Ola Hnatiuk, ukrainistka, tłumaczka i pisarka, laureatka Nagrody Polskiego PEN Clubu. Dzięki jej przekładom w Polsce pojawiło się zainteresowanie współczesną literaturą ukraińską.
Prof. Ola Hniatuk - wiceprzewodnicząca Ukraińskiego PEN Clubu, ukrainistka, tłumaczka i pisarka, laureatka Nagrody Polskiego PEN Clubu
Prof. Ola Hniatuk - wiceprzewodnicząca Ukraińskiego PEN Clubu, ukrainistka, tłumaczka i pisarka, laureatka Nagrody Polskiego PEN ClubuFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
  • Obcokrajowcy włączają się do walki o wolną Ukrainę.
  • Ludność cywilna Ukrainy stara się nieść pomoc żołnierzom na froncie.
  • Otwiera się nowy rozdział w relacjach polsko-ukraińskich.

Prof. Ola Hnatiuk jest literaturoznawcą, tłumaczką ukraińskiej literatury pięknej i humanistyki, promotorką ukraińskiej kultury w Polsce i polskiej na Ukrainie. Jest autorką ok. 150 publikacji, w tym książek: "Odwaga i strach", "Pożegnanie z imperium. Ukraińskie dyskusje o tożsamości", oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym źródłowych, jak też eseistycznych w wydawnictwach polskich i ukraińskich.

Za wolność naszą i waszą

Trwa piąty dzień rosyjskiej inwazji na naszych wschodnich sąsiadów. Na Ukrainie tworzony jest obecnie oddział złożony z cudzoziemców. Jest międzynarodowy odzew, szczególnie ze strony obywateli państw ościennych. - Ogromna rzesza Polaków chce ramię w ramię walczyć o naszą i waszą wolność - podkreśliła prof. Hnatiuk. - Mamy też słowa najwyższego podziwu dla Ukraińców i Ukrainek, którzy walczą, bronią swojej ziemi, swoich dzieci.

Cywile w walce

Prezydent Zełenski, na którego poluje 400 rosyjskich najemników z tzw. grupy Wagnera, nie traci ducha, wojsko i cywile wspierają się wzajemnie. To wszystko sprawia, że morale i determinacja Ukraińców wzrastają. - Oprócz żołnierzy na froncie jest także ludność cywilna, która stara się być pomocna - oceniła nasza rozmówczyni. - Całe społeczeństwo ukraińskie jest zjednoczone.

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej>>>>>

- Lwów przeobraził się w wielkie obozowisko dla uchodźców. Sytuacja w sensie humanitarnym jest bardzo, bardzo trudna - mówiła Ola Hnatiuk. - Wszystkie osoby, które znam, są zajęte niesieniem pomocy na różne sposoby. To jest najróżniejsza aktywność.

Czeka nas nowy rozdział w relacjach

Jedność Polaków i Ukraińców, zdaniem tłumaczki, otwiera nowy rozdział w relacjach między naszymi narodami. - To będzie doświadczenie zmieniające sposób postrzegania Ukraińców - podkreśliła. - Polska jest krajem najbardziej lubianym przez Ukraińców. 


Posłuchaj
17:57 Poranek Dwójki Hnatiuk 28 luty 2022 09_31_40.mp3 Prof. Ola Hnatiuk o relacjach bieżącej sytuacji (28.02) na Ukrainie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Ola Hnatiuk (literaturoznawczyni, tłumaczka ukraińskiej literatury pięknej i humanistyki)

Data emisji: 28.02.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Michał Laszczkowski: zabytki są nośnikiem polsko-ukraińskiej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 10:00
- Dzisiaj sprawy konserwatorskie są na dalszym torze, najważniejsze jest ludzkie życie. Bez względu na okoliczności nie dajmy się zastraszyć, jak tylko sytuacja pozwoli, wznowimy nasze prace. Polscy konserwatorzy właśnie opuszczają terytorium Ukrainy, zostają tam nasi ukraińscy przyjaciele, z którymi - miejmy nadzieję - wkrótce znów będziemy współpracować. Wierzę, że tę inwazję da się zatrzymać - mówił na antenie Dwójki dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy z pomocą Ukraińcom. Daga Gregorowicz: powiedzmy im "My z wami"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 10:00
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa kolejny dzień, zbiera krwawe żniwo i jest źródłem dramatu milionów Ukraińców, którzy schronienia szukają m.in. w naszym kraju. W obliczu działania różnych instytucji, zbiórek, akcji warto zorientować się w tym, jak można nieść im pomoc.
rozwiń zwiń