Moskwa kiedyś, Moskwa dziś

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 10:09
Co historia XVIII-wiecznej Europy i Rosji mówi o dzisiejszej wojnie na Ukrainie? O tym Jakub Kukla rozmawiał z prof. Richardem Butterwickiem-Pawlikowskim.
W audycji porozmawiamy o ataku Rosji na Ukrainę w kontekście historycznym
W audycji porozmawiamy o ataku Rosji na Ukrainę w kontekście historycznymFoto: shutterstock.com/Yuriy Shurchkov

Doszukiwanie się podobieństw pomiędzy dawnymi a współczesnymi wydarzeniami jest czynnością pociągającą. Ta intelektualna rozrywka może równocześnie prowadzić na manowce, ponieważ nawet bardzo podobne mechanizmy historyczne zachodzą w zupełnie różnych kontekstach społecznych i politycznych.

***

Richard Butterwick-Pawlikowski to brytyjski historyk, badacz dziejów Polski w XVIII stuleciu. Urodził się w Wielkiej Brytanii w 1968 roku. Tytuł bakałarza uzyskał na Uniwersytecie w Cambridge w 1989 roku (magister w 1993). Odbył staż w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego w latach 1993-1994. W 1994 roku uzyskał doktorat na podstawie pracy dotyczącej panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na Uniwersytecie Oksfordzkim.

W następnych latach wykładał w Belfaście i Londynie, m.in. historię Polski i Litwy w School of Slavonic and East European Studies w University College w Londynie. Od 2014 był kierownikiem Katedry Cywilizacji Europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie. Habilitował się w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w 2016 roku. Odznaczony brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest członkiem rady Muzeum Historii Polski.

W języku polskim opublikowane zostały m.in. takie jego prace:

"Stanisław August a kultura angielska", Warszawa 2000 (tłum. Marek Ugniewski),
"Rozkwit i upadek Rzeczypospolitej", Warszawa 2010 (tłum. Daria Kuczyńska-Szymala),
"Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów", Warszawa 2021 (tłum. Tomasz Gromelski).


Posłuchaj
28:20 Rozmowy po zmroku Dwójka 22 czerwiec 2022 21_30_35.mp3 Spotkanie z prof. Richardem Butterwickiem-Pawlikowskim (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Richard Butterwick-Pawlikowski (brytyjski historyk, badacz dziejów Polski w XVIII stuleciu)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Rosja nigdy się nie zmieni. Joseph Conrad pisał o tym sto lat temu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 05:57
– W maju 2014 roku w "Le Monde" był duży artykuł o sytuacji na Ukrainie i Joseph Conrad podany był tam jako klucz do zrozumienia duszy rosyjskiej – mówił w Polskim Radiu prof. Zdzisław Najder dwa miesiące po zbrojnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.
rozwiń zwiń