Rzeczpospolita Ujazdowska. Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 08:00
Powieścią "Doktor Zosia" Ałbena Grabowska kończy fascynującą opowieść o wybitnych polskich naukowcach. Centralnym punktem nowej książki jest zburzony w czasie wojny Szpital Ujazdowski i pracujący tam wybitni specjaliści – lekarze i lekarki. O najtrudniejszej części swojej trylogii pisarka, scenarzystka i doktor nauk medycznych opowiedziała w audycji "Rozmowy po zmroku".
Ałbena Grabowska
Ałbena GrabowskaFoto: Jakub Kukla

Ałbena Grabowska to autorka 26 książek, w tym słynnej sagi "Stulecie Winnych", na podstawie której Telewizja Polska nakręciła cieszący się dużą popularnością serial. 

Posłuchaj
30:00 2022_11_09 21_30_12_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Spotkanie z Ałbeną Grabowską (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Tak Ałbena Grabowska pisze o sobie:

Moje imię oznacza kwitnącą jabłoń i podkreśla bułgarskie korzenie. Zawdzięczam je mojej mamie, która jest muzykiem klasycznym. Mój tata był inżynierem, urodziłam się i wychowałam w Polsce, ale utrzymywałam i nadal utrzymuję kontakt z moimi bułgarskimi krewnymi. Uwielbiałam jeździć na wakacje do babci w Rodopy.

Z wykształcenia jestem lekarzem neurologiem i nadal praktykuję. Mam dwa stopnie specjalizacji i certyfikat epileptologa, a w 2004 roku uzyskałam stopień doktora nauk medycznych. Jestem sekretarzem Polskiego Towarzystwa Epileptologii.

Czytaj także: Arkadiusz Janiczek i "Stulecie Winnych". 40-latek zagrał 100-latka [WIDEO]

Debiutowałam w 2011 roku książką non-fiction "Tam, gdzie urodził się Orfeusz", w której opisałam historię moich bułgarskich przodków oraz kulturę regionu Rodopów, gdzie mam rodzinę. Napisałam tę książkę dla moich dzieci i myślałam, że pierwsza będzie zarazem ostatnią.

Tak się nie stało, bo od tego czasu napisałam ponad 20 książek, z których największą popularność zdobyła saga "Stulecie Winnych" (1-3) zekranizowana przez Telewizję Polską.

Każdy z trzech sezonów serialu (emitowanych wiosną 2019, 2020 i 2021 roku) gromadził przed ekranami ponad 3-milionową widownię. Miałam okazję współtworzyć serial, pojawiając się w każdym sezonie w epizodach oraz konsultując produkcję od strony historyczno-medycznej.

[materiały ze strony www.albenagrabowska.pl]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Ałbena Grabowska (aktorka)

Data emisji: 9.11.2022

Godzina emisji: 21.30

mg/kor

Czytaj także

"Droga do Obór". Iwona Smolka w literackim mikroświecie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 13:00
- Zaraz po wojnie pałacyk w Oborach na szczęście został oddany nie w ręce zarządu PGR-u, który był obok, tylko literatów. Przez całe lata, aż do początku lat dwutysięcznych, Obory funkcjonowały jak miejsce, gdzie jak już ktoś naprawdę nie wiedział, jak ma pisać i gdzie, to przyjeżdżał właśnie tu. Czekał na niego pokój, w którym było cicho i w którym stał duży stół. To już wystarczało - mówiła w Dwójce Iwona Smolka, autorka książki "Droga do Obór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Huelle na 65 urodziny. Wspomnienia pisarza

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 14:00
- Po latach miałem czasami poczucie, że dane mi było doświadczyć w dzieciństwie trochę takiej schulzowskiej atmosfery - tak jakby czas zwalniał, zatrzymywał się, skręcał w bok. Jakby główny nurt życia płynął gdzieś tam daleko w świecie - mówił pisarz Paweł Huelle.
rozwiń zwiń