"Śmierć słonia" - reportaż nagrodzony Prix Italia [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 22:00
W audycji przypomnieliśmy reportaż "Śmierć słonia" Witolda Zadrowskiego z 1966 roku. Dźwiękowa opowieść o afrykańskim safari zdobyła – jako pierwsza dla Polskiego Radia – prestiżową Prix Italia.
Reportaż Śmierć słonia to efekt podróży Witolda Zadrowskiego do Afryki w 1965 roku
Reportaż "Śmierć słonia" to efekt podróży Witolda Zadrowskiego do Afryki w 1965 rokuFoto: Jane Rix/Shutterstock

- To nie jest strach, jak się na polowanie idzie. To nie jest strach, jak słoń atakuje. W tym czasie nie wiem, co to jest, że człowiek się nie boi. Ale potem, już po szarży słoniowej, potem dopiero się czuje, co to było – opowiada myśliwy, bohater reportażu Witolda Zadrowskiego.

Autor chciał zostać lekarzem, ale z powodu pochodzenia nie mógł studiować. W latach stalinizmu uznano, że ma wrogi stosunek do PRL. Do Polskiego Radia trafił przypadkiem. Zaczął pracować w dziale techniki i to doświadczenie zaowocowało później w jego działalności reportażowej.

Nagrywał dużo dźwięków. Sam potrafił obrobić nagrany materiał. Swoje reportaże konstruował jak dźwiękowe filmy. Koledzy podkreślają jego niezwykłe szczęście do tematów i rozmówców. Kiedy w 1965 roku jechał do Afryki, by nagrać najważniejszy reportaż w swojej karierze, dostał na drogę 120 dolarów. Było to o wiele za mało na tak długą podróż, więc nagrał na taśmy polskie pieśni patriotyczne. To zapewniło mu przychylność tamtejszej Polonii, wyżywienie, zakwaterowanie i wszelką pomoc. Miał opinię szczęściarza, w rzeczywistości jednak swoje sukcesy zawdzięczał ciężkiej pracy i pomysłowości.


Posłuchaj
30:19 2023_04_27 21_29_36_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Śmierć słonia" - reportaż Witolda Zadrowskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

W 1966 roku Witold Zadrowski otrzymał Prix Italia - radiowego Oscara - za reportaż "Śmierć słonia". Kilku lat po uzyskaniu nagrody został zwolniony z Polskiego Radia za wyemitowanie głosu Józefa Piłsudskiego w audycji "Parnasik". Emigrował do Francji, gdzie rozpoczął współpracę z Radiem Kontakt. Zrealizował też wiele filmów dokumentalnych. Zmarł w 1995 roku.

[źródło: Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 27.04.2023

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Witold Zadrowski - WIELKIE GŁOSY odc. 17

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 09:15
Tym żyło Radio - WIELKIE GŁOSY odc. 17
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dahoman" - reportaż Witolda Zadrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 22:00
To było spotkanie z klasyką polskiego reportażu radiowego. Historia życia jednego konia, którego reporter obserwuje od narodzin poprzez jego dalsze losy. 
rozwiń zwiń