"Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego. "To dramat o ostatnich chwilach pokoju"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 22:00
- Wydaje mi się, że Kochanowski chciał się zmierzyć z napisaniem polskiej tragedii na wzór klasyczny. Forma trzyma się zasad dramatu, ale raczej nie myślał o jej wystawianiu. To tekst o problemach zawsze aktualnych, wszystko zależy od ludzi, nie od losu i fatum - mówił w Dwójce profesor Krzysztof Koehler, historyk literatury.
Jan Kochanowski
Jan KochanowskiFoto: Polona

Stworzenie tragedii klasycznej

W tej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" sięgnęliśmy do jednej z najstarszych propozycji na liście dwudziestu najlepszych polskich tekstów dramatycznych, zanotowanej przez Zbigniewa Raszewskiego w latach siedemdziesiątych. "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego to tragedia nawiązująca do form antycznych i oczywiście homeryckich wątków. Opowiadał o niej profesor Krzysztof Koehler. - Chodziło o stworzenie tragedii klasycznej, Kochanowski pracował nad nią w tzw. okresie włoskim, a wrócił do niej później na zamówienie Jana Zamoyskiego - powiedział. 

Dramat o ostatnich chwilach normalnego świata

Podkreślił, że "Odprawa posłów greckich" jest tekstem uniwersalnym. - Mówi o problemach zawsze aktualnych, wszystko zależy od ludzi, nie od losu i fatum. To dramat o ostatnich chwilach pokoju i normalnego świata - mówił gość Dwójki.

Kanon polskiej dramaturgii

Jak wyzwanie z czasów studenckich stało się kanoniczną pozycją w polskiej dramaturgii? Jakie było znaczenie polityczne tekstu w wieku XVI, a jak można go interpretować współcześnie? Co można powiedzieć o mocnych i słabych punktach dramatu z punktu widzenia inscenizacyjnego? Na te pytania także odpowiadał w Dwójce Krzysztof Koehler.


Posłuchaj
25:55 2023_05_30 21_29_27_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego. "To dramat o ostatnich chwilach pokoju" ("Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski"/Dwójka)

 

Cykl "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" powstał z okazji 20-lecia Instytutu Teatralnego. Sięgamy w nim do dramatów wskazanych przez Zbigniewa Raszewskiego - patrona instytutu - jako najważniejsze w polskiej literaturze dramatycznej.

Warto przypomnieć, że lista, o której mówimy, powstała w latach 70. XX wieku, a po raz pierwszy została opublikowana już po śmierci Raszewskiego, w 2004 roku, w "Raptularzu", czyli dzienniku tego znakomitego historyka teatru. Sięgamy do genezy tych dramatów, historii ich wystawień na polskich scenach, ale też sprawdzamy, jak one rezonują we współczesnym życiu teatralnym.

***

Tytuł audycji: "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski"

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Krzysztof Koehler (historyk literatury, krytyk literacki, eseista, także poeta, wicedyrektor Instytutu Książki)

Data emisji: 30.05.2023

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

"Odprawa posłów greckich" - nestor polskich dramatów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 05:45
12 stycznia 1578 roku na weselu podkanclerza koronnego Jana Zamoyskiego i Krystyny Radziwiłłówny odbyła się premiera "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kochanowski. Poetycki mistrz z Czarnolasu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 05:55
– Jan Kochanowski wyprowadził polszczyznę z cienia języka mówionego i wprowadził ją do pisma. Ujawnił, jak bogata i integralna była polszczyzna, to był kopernikański przełom – mówił w Polskim Radiu pisarz Wiesław Myśliwski.
rozwiń zwiń