Nowy kształt fizyki i nieoczekiwane możliwości, które niesie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 22:00
Pochodzenie czasu i ostateczna teoria Stephena Hawkinga to tematy tego wydania "Rozmów po zmroku". Na spotkanie z fizykiem Thomasem Hertogiem zaprasza Michał Nowak. 
Galaktyki spiralne wiele lat świetlnych daleko od Ziemi
Galaktyki spiralne wiele lat świetlnych daleko od ZiemiFoto: NASA images/shutterstock

Wczesny Hawking - podobnie jak Albert Einstein - poszukiwał ostatecznej teorii wszystkiego wyrażonej językiem fizyki. W powszechnym mniemaniu przybierała ona kształt odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, Wiecznej Prawdy, Praw Boskich. To podejście nie przynosiło jednak zadowalających rezultatów. Podczas naszej wspólnej podróży ze Stephenem Hawkingiem trwającej 20 lat najważniejszą rzeczą, która się wydarzyła, było właśnie to, że Stephen zmienił swoje zdanie na temat tego, co fizyka i kosmologia mogą zadekretować jako ostateczne.

Badając teorię Wielkiego Wybuchu, zdaliśmy sobie sprawę z tego, że należy umieścić ją w kontekście ewolucji, która dotyczy także praw przyrody. Stąd wzięło się nasze przekonanie, że wbrew temu, co myśleliśmy, prawa przyrody nie są wiecznymi, niezmiennymi prawdami. Są raczej efektem wczesnego etapu ewolucji wszechświata. Ewolucji, która miała miejsce podczas pierwszych ułamków sekund po Wielkim Wybuchu. Mamy więc do czynienia z nowym kształtem fizyki, a także z nowym wyobrażeniem na temat sposobu istnienia uniwersum, które otwiera przed nami nieoczekiwane możliwości.

Zamiast poszukiwać ostatecznej odpowiedzi, nasza hipoteza dotycząca Wielkiego Wybuchu pozwala nam zrozumieć, jak to się stało, że wszechświat stał się taki, jaki jest; jak to jest możliwe, że życie tak doskonale współgra z prawami przyrody - opowiada Thomas Hertog, fizyk, autor książki "O pochodzeniu czasu. Ostateczna teoria Stephena Hawkinga".


Posłuchaj
26:25 2023_05_31 21_33_24_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Spotkanie z Thomasem Hertogiem, autorem książki "O pochodzeniu czasu. Ostateczna teoria Stephena Hawkinga" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Thomas Hertog (fizyk)

Data emisji: 31.05.2023

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Przed Wielkim Wybuchem istniał Wszechświat?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 09:26
W "Eurece" porozmawiamy o teoriach, które starają się odpowiedzieć na pytanie, co było przed Wielkim Wybuchem oraz o najnowszych ustaleniach prof. Krzysztofa Meissnera. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stephen Hawking. Wybitny umysł w sparaliżowanym ciele

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 05:45
- To, co odróżnia Hawkinga od wielu innych naukowców to fakt, że jego badania nie idą w zapomnienie i cały czas podniecają umysły młodych badaczy - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jerzy Lewandowski, kierownik Katedry Teorii Względności i Grawitacji Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń