Polskie Radio
Section05
Wszechświat

NAUKA Supermasywne czarne dziury. Przełomowe odkrycie naukowców

Naukowcy potwierdzili istnienie podwójnego układu supermasywnych czarnych dziur. Wcześniej tylko przypuszczano, że taki fenomen jak łączenie się czarnej materii jest w ogóle możliwy. Dzięki danym z gigantycznego teleskopu nie tylko potwierdzono jego istnienie, ale w czasie najnowszych badań zmierzono także masę takich czarnych dziur.
Zobacz więcej na temat:  kosmos ŚWIAT Ameryka Wszechświat NAUKA fizyka astronomia

TYLKO U NAS Jak powstała Ziemia? Polka wyjedzie do ośrodka NASA, aby badać materię pozaziemską

Jak dowiedziało się Polskie Radio, prof. Monika Kusiak będzie analizować materię pozaziemską, by szukać informacji o początkach Ziemi. Polka jedzie na grant do ośrodka NASA. Dotychczas w amerykańskiej agencji kosmicznej badała meteoryt księżycowy. Teraz będzie analizować próbki pochodzące z Marsa i Księżyca.
Zobacz więcej na temat:  kosmos NAUKA Ziemia Wszechświat NASA Polskie Radio 24 POLSKA

Ciemna materia kontra superziemia. Astronomiczne rewolucje Bohdana Paczyńskiego

Astronomem był właściwie od dziecka. Nigdy nie zastanawiał się nad praktycznym zastosowaniem swoich odkryć. Chciał po prostu wiedzieć coraz więcej. – Wiele osób interesuje się różnymi rzeczami tylko dlatego, że są dziwne i ciekawe, że coś niezwykłego się z nimi dzieje – mówił Bohdan Paczyński w Polskim Radiu w 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  astronomia fizyka kosmos Uniwersytet Warszawski odkrywcy Wszechświat USA Wilno NAUKA

WroSpace. Czy każdy z nas może poznawać wszechświat?

Połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, edukacyjne misje stratosferyczne z wykorzystaniem balonów, testowanie nowych urządzeń dla radioamatorów - to niektóre z przedsięwzięć realizowanych przez Stowarzyszenie WroSpace powstałe w 2018 roku. Na czym polegają loty balonem w pobliże kosmosu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak astronomia kosmos Wszechświat Stowarzyszenie WroSpace Włodzimierz Tarnowski Anna Bukiewicz-Szulc

Zaćmienia Słońca i Księżyca, przeloty komet i inne zjawiska: będzie się działo na niebie w 2024 roku

Ten rok zapowiada wiele niezwykłych atrakcji dla miłośników astronomii, ale i dla przypadkowych obserwatorów nieba. Czekają nas dwa zaćmienia Słońca – całkowite i obrączkowe – a także zaćmienie Księżyca, będzie można też obserwować koniunkcje planet oraz co najmniej trzech komet. A poza tym "standard", czyli spadające gwiazdy (m.in. Perseidy w lipcu i sierpniu), przeloty Starlinków i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Wszechświat niebo gwiazdy astronomia zaćmienie słońca zaćmienie księżyca spadające gwiazdy Rafał Grabiański Piotr Firan Trójka

Obserwatorium Cerro Armazones - polska placówka w Chile może zrewolucjonizować naukę

Cerro Armazones, polskie obserwatorium astronomiczne na pustyni Atakama w Chile otwiera podwoje. Docelowo sześć nowoczesnych teleskopów położonych na wysokości 2817 m n.p.m., z ponad 340 bezchmurnymi nocami w ciągu roku i z doskonale stabilną atmosferą, ma pozwolić skalibrować kosmiczną skalę odległości. - To niewątpliwie jedno z największych osiągnięć polskiej astronomii - ocenia prof. Rafał Moderski, dyrektur Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, które będzie zarządzać obiektem.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Maciej Kurzajewski astronomia Chile Cerro Armazones obserwatorium obserwatorium Cerro Armazones kosmos Wszechświat

Czas we Wszechświecie. Ile minut dzieli nas od słońca?

Czas istnieje nie tylko na Ziemi, ale również we Wszechświecie. - Widzimy obiekty, które są tak daleko, że światło wędrowało od nich 14,5 miliarda lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Sęk, nauczyciel astronomii z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Jak daleko, a dokładnie ile minut od naszej planety, znajduje się słońce?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Wszechświat Ziemia słońce czas