Reportaż "Latarnia" - stan wojenny i strajk studentów szkoły morskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 20:00
Reportaż "Latarnia" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej to historia studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zaangażowanych w działalność podziemną, którzy byli działaczami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego uczestniczyli w strajku pracowników i studentów szkoły morskiej, a po jego zakończeniu przenieśli się do stoczni.
Widok na dzisiejszy Uniwersytet Morski w Gdyni. Uczelnia została otwarta - jako Szkoła Morska - w grudniu 1920 r. w Tczewie, a w 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni
Widok na dzisiejszy Uniwersytet Morski w Gdyni. Uczelnia została otwarta - jako Szkoła Morska - w grudniu 1920 r. w Tczewie, a w 1930 r. przeniesiono ją do GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

Stan wojenny wprowadzony został 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność". Wielu ochotników to byli studenci szkół wyższych, m.in. Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.

Wraz ze stanem wojennym zakazano strajków, manifestacji i wszelkich akcji protestacyjnych. Wprowadzona została godzina milicyjna od 22.00 do 6.00. Setki zakładów zmilitaryzowano, zapowiadając, iż strajk w nich równoważny jest dezercji, a więc grozi zań kara śmierci. Przerwano łączność telefoniczną, wszystkie przesyłki pocztowe objęła cenzura. Zawieszono wszystkie organizacje społeczne, w tym związki zawodowe. Atmosferę grozy potęgowały czołgi, transportery opancerzone i wojskowe patrole na ulicach miast.

Zobacz także:


Posłuchaj
29:29 2023_12_14 19_29_39_Dwojka_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Reportaż "Latarnia" - stan wojenny i strajk studentów szkoły morskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Opracowała: Justyna Piernik

Data emisji: 14.12.2023

Godzina emisji: 19.30

mgc/mo