X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemniczy wyznawcy Tadeusza Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 13:11
Rozpoznają się po cytatach, którymi się przerzucają. Hipnotyzujący urok pewnych słów i zdań wprawia ich w stan zbliżony do transu. Mówią, że jest ich niewielu, ale tak naprawdę – całe tysiące…
Audio
Tadeusz Konwicki, Warszawa 2009
Tadeusz Konwicki, Warszawa 2009Foto: Leszek Szymański/PAP

Kim jest konwicczyk? To nie tylko ten, kto zna książki Tadeusza Konwickiego, powraca do nich, umie się przerzucać cytatami. To potrafi, jak bezlitośnie przypomniał w Dwójce prof. Bronisław Maj, byle historyk literatury. – My naprawdę żyliśmy tymi tekstami, nagle znaleźliśmy język, który wyrażał to, co jest najistotniejsze dla nas, znaleźliśmy kogoś, kto znalazł słowa do opisania tego, co czujemy, za czym tęsknimy – mówił krakowski poeta i krytyk, wynalazca nazwy "konwicczyk". Prof. Tadeusz Lubelski przypomniał natomiast cechy wyróżniające świat (nie tylko literacki) Tadeusza Konwickiego. – Sposób mówienia i bycia, w którym "lubienie ludzi” łączy się z poczuciem humoru, ze sceptyczną ironią, ale co jakiś czas jest zastępowane przez ton bardzo poważny.
- Niewątpliwą pozytywną cechą mojego, powiedzmy oględnie, podeszłego wieku jest szalona wyrozumiałość i tolerancja. Kocham ludzi! Kłamię jak najęty. Nie, to znaczy: pewnych ludzi bardzo lubię. No, ale dla wszystkich jestem wyrozumiały, to też dobrze. Choć czasem miałbym ochotę mały obóz założyć i pewnych typków nauczyć trochę rozumu, ale szybko w sobie to gaszę… – mówił z wrodzoną sobie ironią i poczuciem humoru Tadeusz Konwicki w wywiadzie, którego udzielił rok temu Przemysławowi Kanieckiemu. Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów tej niezwykłej rozmowy (złożyła się ona na książkę "W pośpiechu").
Fragmenty tej rozmowy zostały również przywołane w Dwójkowej audycji, do wysłuchania której zapraszamy. Powstała ona z okazji, przypadających 22 czerwca, 86. urodzin znakomitego pisarza i reżysera. O autorze "Sennika współczesnego” mówili: prof. Tadeusz Lubelski, Bronisław Maj i Małgorzata Terlecka-Reksnis. Audycję prowadzili Dorota Gacek i Przemysław Kaniecki.

Posłuchaj nagrań na temat Tadeusza Konwickiego zgromadzonych w serwisie wolnaeuropa.polskieradio.pl.
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowy z mistrzem słowa i życia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 14:00
29-latek rozmawia z 85-latkiem o popkulturze, mediach, gołębiach, partyzantce i komunizmie, o życiu i o śmierci. To książka, która wymaga skupienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Konwicki: niech się Bóg martwi, nie ja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 22:00
Znakomity prozaik i reżyser, który obchodzi w tym roku osiemdziesiąte piąte urodziny, dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
rozwiń zwiń