Mariusz Treliński: nie interesuje mnie muzeum

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 09:00
Warszawski Teatr Wielki to największa i najdroższa scena w kraju. Nic dziwnego, że jej realizacje i plany budzą spore zainteresowanie. Gościem Dwójki był dyrektor artystyczny Opery Narodowej.
Audio

- Trzeba pamiętać, że podnieśliśmy poprzeczkę bardzo wysoko. Nie można cały czas "jechać sto na godzinę" - deklarował w Dwójce Mariusz Treliński. - Mówię też bardzo wyraźnie, że dopiero nadchodzący sezon będzie pierwszym w całości przez nas zaplanowanym. Bezkompromisowo. Weźmiemy to, co na świecie najlepsze. - W tej chwili kończymy już planowanie sezonu 2015/2016. Tak to się odbywa na całym globie - dodaje.

Teatr Wielki-Opera Narodowa jest bardzo drogą instytucją kultury, ale, jak podkreśla dyrektor Treliński, większość spektakli nie jest w całości przez nas finansowana, a to dzięki koprodukcjom i wymianom artystycznym. Jednym z najciekawszych przedstawień ubiegłego sezonu była "Halka" w reżyserii Natalii Korczakowskiej, muzycznie przygotowana przez Marka Minkowskiego.

- Pomysł był taki żeby zaprosić do pracy nad operą Moniuszki "obywatela świata" oraz młodą reżyserkę. Interesuje mnie przyszłość teatru muzycznego. Szukam ciekawych, nowych zestawień. Nazywam to reinterpretacją klasyki. Dzięki temu opera staje się teatrem żywym, a nie muzealną sztuką - wyznaje swe credo artystyczne Mariusz Treliński.

Z dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej rozmawiali Adam Suprynowicz i Jacek Hawryluk. W audycji omówiony został także sezon nadchodzący, w którym zobaczyć mamy między innymi wyczekiwane "Sprawę Makropulos" Janáčka (w reżyserii Christopha Marthalera) i "Qudsję Zaher" Pawła Szymańskiego (spektakl reżyseruje Eimuntas Nekrošius), a także nowe inscenizacje "Don Carlosa Verdiego" i "Manon Lescaut" Pucciniego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Treliński: Mamy zamknięte plany na dwa sezony naprzód

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 21:12
W ubiegłym sezonie frekwencja w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej wynosiła 95 procent i to mimo wielu odważnych i trudnych tytułów na afiszu. Czy nowy sezon będzie równie udany?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z Adamem Kruszewskim

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 10:20
Znakomity baryton z wizytą w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finansowanie mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 22:42
Relacja z warszawskiej konferencji oraz wiadomości literackie i baletowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecy w Warszawie!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 12:44
W sobotnim "Poranku Dwójki": otwarcie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, koncerty greckie w Warszawie i premiera w Operze Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transatlantyk popłynął do Chin

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 18:00
Rozmowa z laureatką tegorocznej nagrody Instytutu Książki, debata o stosunkach polsko-rosyjskich i mały przegląd teatralny.
rozwiń zwiń