Jak skutecznie zniszczyć sobie życie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
Znamy wiele poradników, ale ten jest wyjątkowy. To podręcznik nieudanej egzystencji, przewrotna opowieść o tych, którzy nieustannie marnują sobie życie. Czy jest dla nich jakaś szansa?
Audio
  • Duchowość filozoficzna, czyli rzecz o współczesnym stoicyzmie
Jak skutecznie zniszczyć sobie życie
Foto: Glow Images/East News

Półki w księgarniach z poradnikami są pełne różnych, częstokroć fascynujących tytułów. Jak zdobyć i utrzymać przyjaciół? Jak wychować dziecko? Jak nauczyć się duńskiego w dwa tygodnie? Jak pokochać teściów? Jak się zdrowo odżywiać? Adekwatnie ubierać, owocnie pracować, szybko nie odchodzić.
Czy ogólny – załóżmy na chwilę, że jakoś mierzalny – poziom społecznego szczęścia zwiększa się dzięki tym przepisom? Odpowiedź może być różna... Tymczasem ukazała się książka, która jest w zamierzeniu antyporadnikiem, historią życiowego fiaska, jak mówi tytuł: "podręcznikiem nieudanej egzystencji". Jej autor, Tomasz Mazur – filozof, pomysłodawca i założyciel Centrum Praktyki Stoickiej – w przewrotny sposób przedstawia w niej portret człowieka, który – jak się okazuje – żyjąc, traci swe życie. Można by u niego zdiagnozować jakiś rodzaj nerwicy, emocjonalnego rozdygotania, "emocjoholizmu". Jego postępowanie najlepiej ilustrują tytuły poszczególnych rozdziałów książki: "Nie lubić siebie", "Uważać, że inni nas nie lubią", "Rozpamiętywać przeszłość", "Robić zbyt wiele rzeczy na raz", "Stawiać sobie zbyt ambitne cele", "Romansować", "Pogrążać się w lęku", "Wieść jałowe życie", "Nie szukać dla siebie pomocy", "Nie starać się dogadać z innymi ludźmi"...
W Dwójkowej audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" omawialiśmy książkę Tomasza Mazura. – Postać głównego bohatera powstała w efekcie pewnego eksperymentu myślowego. Starałem się odpowiedzieć na pytanie, na czym polega nieudane życie, kim byłby i jakby wyglądał dzisiaj doskonały obraz antystoika – mówił autor tej intrygującej publikacji. Dlaczego to właśnie stoicyzm – starożytna szkoła filozoficzna, jedna z najbardziej wpływowych zachodnich tradycji duchowych – jest tu ironicznym antywzorcem, a tak naprawdę: proponowaną receptą? Czego możemy się nauczyć od stoików – i dlaczego jest to tak ważne dla współczesnego człowieka?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której uczestniczyli: Tomasz Mazur, autor książki "Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji", Wojciech Hańbowski, psychoanalityk, Tomasz Stawiszyński, filozof, publicysta "Newsweeka", oraz Igor Grochowski, biznesmen i praktykujący stoik.
Audycję prowadziła Barbara Schabowska.

Czytaj także

Wojciech Eichelberger: musimy zdjąć nogę z gazu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 16:02
- Jeśli nie zwolnimy, będzie katastrofa - mówił w Dwójce znany psychoterapeuta. A dyskutowaliśmy o szaleńczym tempie współczesnego świata i o "prostym życiu" - alternatywie dla tych, którzy nie chcą już uczestniczyć w wyścigu...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eichelberger: starość to też dzieło koncernów farmaceutycznych

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 20:00
- Reklamy wmawiają nam, że jesteśmy chorzy i gwałtownie się starzejemy. W efekcie ta granica przesuwa się w stronę 50. roku życia - mówił psycholog w Dwójce. Pozostali goście "W tyglu kultury" mieli diametralnie inne spostrzeżenia na temat starości. Ilu rozmówców i perspektyw, tyle wizji schyłku życia...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura oralna – słowo związane z ciałem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 13:30
- W komunikacji ustnej słowo nigdy nie jest samo, nie istnieje bez kontekstu, zawsze współpracuje z naszym ciałem, głosem i otoczeniem - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Godlewski w rozmowie o tradycji oralnej i kulturze żywego słowa.
rozwiń zwiń