X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosyjskie filmy wychodzą z mroku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 22:00
– Polacy często mają wrażenie, że kino rosyjskie to kino bardzo depresyjne, mroczne, pesymistyczne. A ja myślę, że ono wyrywa się z tego kontekstu. Mroczna wizja jest coraz mniej dominująca – mówił w "Rozmowach po zmroku” dr Grzegorz Szymczak z Instytutu Rusycystyki UW.
Audio
  • Dyskusja o nowym kinie rosyjskim w "Rozmowach po zmroku"
Rosyjskie filmy wychodzą z mroku
Foto: kadr z filmu "Żyć" Wasilija Sigariewa, foto: materiały promocyjne

Na ekrany naszych kin trafiają jedynie nieliczne rosyjskie filmy. Ten brak od lat stara się uzupełniać festiwal Sputnik nad Polską, którego 6. edycja odbyła się w listopadzie i który przez kolejne 4 miesiące będzie krążył po Polsce. Jego widzowie mają okazję obejrzeć najnowsze dokonania rosyjskiego kina, a także wcześniejsze dzieła uznanych twórców.
Zwycięzcą tegorocznej edycji festiwalu był film "Córka" Aleksandra Kasatkina i Natalii Nazarowej. Jury podkreślało, że stanowi on syntezę wszystkich cech, jakie znajdujemy we współczesnym kinie rosyjskim. Tomasz Raczek, członek jury festiwalu Sputnik, mówił, że mamy dwa nurty w kinie rosyjskim. Jeden, który reprezentuje "Córka”, w którym zmiana widoczna jest od środka. – Ale z zewnątrz jest to wciąż to wielkie kino rosyjskie, świetnie, z rozmachem, zrealizowane, fantastycznie zagrane, dające okazję do zabłyśnięcia wybitym talentom. W tym wypadku to jest kontynuacja dawnych mistrzów – tłumaczył krytyk filmowy.
Rozmówca Marty Stanczewskiej wyjaśniał, że istnieje też nurt, który próbuje się oderwać od korzeni rosyjskich i pokazać współczesną Rosję - industrialną, nowobogacką. W tego typu filmach często stosowane są amerykańskie metody realizacji. Do tego nurtu należy, zdaniem Tomasza Raczka, "Duchless" w reżyserii Romana Prygunowa. 

Dr Grzegorz Szymczak
z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślał, że kino rosyjskie jest bardzo różnorodne od strony gatunkowej i problematyki. – Są i filmy komercyjne, i filmy środka, i filmy typowo festiwalowe. To świadczy o bogactwie  tego kina – przekonywał. Gość "Rozmów po zmroku” zauważył, że powstaje coraz więcej  filmów,  dla których Rosja jest tylko tłem a nie głównym tematem.
Gościem Anny Fuksiewicz była także Anna Sajewicz  z miesięcznika "Kino”.

W audycji usłyszeliśmy także, co o swojej twórczości sądzą rosyjscy twórcy (m.in. Władimir Chotinienko, Aleksander Sokurow i Iwan Wyrypajew), z którymi rozmawiała Marta Stanczewska.

Całość przygotowała i prowadziła Anna Fuksiewicz.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ten film na długo pozostawia ślad"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 08:00
Wybitny, niepokojący, erotyczny - tak określa się dzieło Angeliny Nikonowej, "Portret o Zmierzchu". O filmie opowiedziała w Czwórce jego promotorka, Małgorzata Borychowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyleciał Sputnik, a z nim rosyjski "Dzień świra"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 15:45
- Mam nadzieję, że ten festiwal jest przyczynkiem do refleksji na temat stosunków polsko-rosyjskich, pomostem do dogadywania się. A już na pewno ważną pigułką filmową dla wielbicieli kina rosyjskiego - mówiła w Jedynce Małgorzata Szlagowska-Skulska, szefowa festiwalu "Sputnik nad Polską".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sputnik nad Polską". Putin napisał list

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 21:55
Podczas ceremonii otwarcia 6. Festiwalu Filmów Rosyjskich odczytał go ambasador Federacji Rosyjskiej w RP Aleksander Aleksiejew.
rozwiń zwiń