X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie o polskiej Meryl Streep

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 18:00
- Była najwspanialszą aktorką swojego pokolenia, wierną jednemu teatrowi, w którym zagrała wszystko, co wielka aktorka powinna zagrać - mówił Maciej Prus o Joannie Bogackiej.
Audio
Joanna Bogacka jako Klara podczas próby sztuki Davida Mameta Bostońskie małżeństwo w reżyserii Romualda Szejda. Warszawa, Teatr Scena Prezentacje, maj 2007
Joanna Bogacka jako Klara podczas próby sztuki Davida Mameta "Bostońskie małżeństwo" w reżyserii Romualda Szejda. Warszawa, Teatr "Scena Prezentacje", maj 2007 Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

"Grałam bardzo dużo, jeszcze jedna rola, jeszcze jedna... Jak w tyglu. Poddałam się teatralnemu szaleństwu na długie lata. Aż w pewnym momencie obudziłam się przerażona, z myślą, że w ogóle nie będę wiedziała, czy żyłam. Teatr zabiera życie. Aktorstwo jest od niego cudowną ucieczką, ale kiedy życie stawia człowieka wobec prawdziwego problemu, sztuka nie podsyła żadnego rozwiązania" - mówiła Joanna Bogacka w jednym z ostatnich wywiadów.  Wybitna gdańska aktorka zmarła 26 listopada 2012 roku.

– Nie była w stanie oderwać się od teatru. Ona urodziła się po to, żeby być aktorką i była aktorką niezwykle ekskluzywną, skupiającą wokół siebie ludzi wspaniałych - mówił w Dwójce Maciej Prus.

Debiutowała w 1967 roku rolą Konduktorki w spektaklu "Niech no tylko zakwitną…" Agnieszki Osieckiej w reżyserii Zychówny Jagienki. Teatrowi Wybrzeże w Gdańsku była wierna do końca, choć grała także m.in. tytułową Turandot Berdolda Brechta w reż. Jerzego Krasowskiego w Teatrze Słowackiego w Krakowie, Lottę w "Jubileuszu" Tabori George’a w Teatrze Atelier w Sopocie czy rolę Agar w "Ofierze Abrahama” Józefa Elsnera w reżyserii Macieja Prusa w Warszawskiej Operze Kameralnej.

- Oprócz tego, że grała, to była Panią Pedagog, która wychowała całe pokolenia młodych adeptów sztuki aktorskiej - mówił w Dwójce Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże

Wystąpiła także w popularnych serialach telewizyjnych: "07 zgłoś się", "Szaleństwo Majki Skowron", "Tygrysy Europy" czy "Boża podszewka" oraz w filmach: "Linii" Kazimierza Kutza, "Odzie do radości" czy "Zerze” Pawła Borowskiego.
W "Rozmowach po zmroku" Joannę Bogacką wspominali: Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże, Maciej Prus, reżyser i Józef Opalski teatrolog
Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Jacek Wakar.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarła aktorka teatralna i filmowa Joanna Bogacka

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 17:25
Joanna Bogacka zmarła w poniedziałek w Sopocie - poinformował syn aktorki Tomasz Surdel. Miała 67 lat.
rozwiń zwiń