"Mistrz Eckhart interpretuje Biblię prawie jak Derrida"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 11:00
- Stawiał na wieloznaczność, umieszczał słowa Pisma Świętego w innym kontekście, przekształcał sensy. Język mistrza Eckharta jest dla współczesnego czytelnika zaskakująco intrygujący - mówił w Dwójce ks. profesor Jan Sochoń.
Audio
  • "Mistrz Eckhart interpretuje Biblię prawie jak Derrida" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Fragment dyptyku z Wilton House
Fragment dyptyku z Wilton HouseFoto: wikipedia/domena publiczna/The National Gallery, London

- On nie próbował tworzyć systemu. Uważał, że żadne ludzkie słowo nie wystarczy, by mówić o Bogu. Dlatego niezbędne stają się gry z językiem i wieloznaczna symbolika. To również atrakcyjne dla dzisiejszego odbiorcy, któremu każdy system kojarzy się z totalitaryzmem - wyjaśnił gość Barbary Schabowskiej w "Rozmowach po zmroku".

- Eckhart przekraczał podział na teologię uczoną i popularną - dodaje doktor habilitowany Jan Kiełbasa. - Uprawiał jedno i drugie. Jego słynne kazania rozgrywają się na kilku poziomach, od dostępnego zwykłym wiernym, po zrozumiały tylko dla profesjonalnych teologów - wyjaśnia.

- Jego zdaniem zewnętrze przejawy pobożności to za mało, że wszystko rozgrywa się między duszą człowieka a Bogiem. Przeciwstawiał się traktowaniu Boga jak dojnej krowy - mówi z kolei doktor Piotr Augustyniak. - Co istotne, uważał, że każdemu człowiekowi dostępne są szczyty duchowego życia... 

Pretekstem do Dwójkowej dyskusji o życiu i myśli mistrza Eckharta stał się wydany niedawno I tom "Dzieł wszystkich" nadreńskiego filozofa, zawierający jego słynne kazania. Wszystkie niemieckie teksty Eckharta zamierza opublikować wydawnictwo W drodze.

Słowa średniowiecznego mistyka mogą się wydawać w epoce kryzysu duchowego człowieka Zachodu wyjątkowo atrakcyjne i aktualne. Z tych samych powodów w XIII stuleciu budziły jednak silne kontrowersje. Wieloznaczność i nieortodoksyjność Eckharta doprowadziły nawet do potępienie niektórych jego tez przez papieża Jana XXII.

Cóż  może dziś oznaczać stwierdzenie "Istnienie jest Bogiem"? I w jakim sensie "Bóg jest pustką"? Zachęcamy do wysłuchania nagrania "Rozmów po zmroku".

(mm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 08:30
"Warszawa ma służyć jedynie jako punkt przeładunkowy dla transportu Wehrmachtu. Kamień na kamieniu nie powinien pozostać" - tak w rozkazie z 9 października 1944 pisał najwierniejszy człowiek Hitlera - Heinrich Himmler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwitajny i ich duchy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 12:00
- Pałac i kościół w Kwitajnach reprezentują barokową architekturę czerwonej cegły, tak typową dla Prus Wschodnich - mówi w pierwszej odsłonie cyklu "Zaginiony świat-powroty" historyk sztuki, Małgorzata Jackiewicz-Garniec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice Mieszka I. Od dziecka mógł być chrześcijaninem...

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 15:30
Książką "Mieszko Pierwszy Tajemniczy" profesor Przemysław Urbańczyk wywołał burzę. Badacz jeszcze raz przyjrzał się archeologicznym znaleziskom oraz historycznym źródłom i uznał, że Mieszko I wcale nie musiał być "stąd".
rozwiń zwiń