REKLAMA

"Mistrz Eckhart interpretuje Biblię prawie jak Derrida"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 11:00
- Stawiał na wieloznaczność, umieszczał słowa Pisma Świętego w innym kontekście, przekształcał sensy. Język mistrza Eckharta jest dla współczesnego czytelnika zaskakująco intrygujący - mówił w Dwójce ks. profesor Jan Sochoń.
Audio
  • "Mistrz Eckhart interpretuje Biblię prawie jak Derrida" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Fragment dyptyku z Wilton House
Fragment dyptyku z Wilton HouseFoto: wikipedia/domena publiczna/The National Gallery, London

- On nie próbował tworzyć systemu. Uważał, że żadne ludzkie słowo nie wystarczy, by mówić o Bogu. Dlatego niezbędne stają się gry z językiem i wieloznaczna symbolika. To również atrakcyjne dla dzisiejszego odbiorcy, któremu każdy system kojarzy się z totalitaryzmem - wyjaśnił gość Barbary Schabowskiej w "Rozmowach po zmroku".

- Eckhart przekraczał podział na teologię uczoną i popularną - dodaje doktor habilitowany Jan Kiełbasa. - Uprawiał jedno i drugie. Jego słynne kazania rozgrywają się na kilku poziomach, od dostępnego zwykłym wiernym, po zrozumiały tylko dla profesjonalnych teologów - wyjaśnia.

- Jego zdaniem zewnętrze przejawy pobożności to za mało, że wszystko rozgrywa się między duszą człowieka a Bogiem. Przeciwstawiał się traktowaniu Boga jak dojnej krowy - mówi z kolei doktor Piotr Augustyniak. - Co istotne, uważał, że każdemu człowiekowi dostępne są szczyty duchowego życia... 

Pretekstem do Dwójkowej dyskusji o życiu i myśli mistrza Eckharta stał się wydany niedawno I tom "Dzieł wszystkich" nadreńskiego filozofa, zawierający jego słynne kazania. Wszystkie niemieckie teksty Eckharta zamierza opublikować wydawnictwo W drodze.

Słowa średniowiecznego mistyka mogą się wydawać w epoce kryzysu duchowego człowieka Zachodu wyjątkowo atrakcyjne i aktualne. Z tych samych powodów w XIII stuleciu budziły jednak silne kontrowersje. Wieloznaczność i nieortodoksyjność Eckharta doprowadziły nawet do potępienie niektórych jego tez przez papieża Jana XXII.

Cóż  może dziś oznaczać stwierdzenie "Istnienie jest Bogiem"? I w jakim sensie "Bóg jest pustką"? Zachęcamy do wysłuchania nagrania "Rozmów po zmroku".

(mm)

Czytaj także

To miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 08:30
"Warszawa ma służyć jedynie jako punkt przeładunkowy dla transportu Wehrmachtu. Kamień na kamieniu nie powinien pozostać" - tak w rozkazie z 9 października 1944 pisał najwierniejszy człowiek Hitlera - Heinrich Himmler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwitajny i ich duchy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 12:00
- Pałac i kościół w Kwitajnach reprezentują barokową architekturę czerwonej cegły, tak typową dla Prus Wschodnich - mówi w pierwszej odsłonie cyklu "Zaginiony świat-powroty" historyk sztuki, Małgorzata Jackiewicz-Garniec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Mieszka I. Od dziecka mógł być chrześcijaninem...

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 15:30
Książką "Mieszko Pierwszy Tajemniczy" profesor Przemysław Urbańczyk wywołał burzę. Badacz jeszcze raz przyjrzał się archeologicznym znaleziskom oraz historycznym źródłom i uznał, że Mieszko I wcale nie musiał być "stąd".
rozwiń zwiń