Ewolucja i integralność. Twórczość Karola Wojtyły

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 22:00
- Pracując nad tą publikacją, przyjęliśmy kryterium chronologiczne doboru tekstów jako dające największą możliwość pokazania ewolucji twórczości Karola Wojtyły. "Psałterz Dawidów" z 1938 roku ma zupełnie inny charakter niż "Pieśń o Bogu ukrytym". Z drugiej strony podział na poezje i dramaty jest w pewien sposób umowny, bo na poziomie aksjologii utwory wykazują jedność – mówiła w Dwójce prof. Zofia Zarębianka.
Audio
  • Karola Wojtyły dzieła literackie i teatralne (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

W audycji rozmawialiśmy o publikacji, której edycję obliczoną na trzy tomy rozpoczęto dokładnie w 14. rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Tom I "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły. Juwenilia" zawiera krytyczne wydanie tekstów papieża przygotowane na podstawie rękopisów i maszynopisów po dokonaniu analizy porównawczej zachowanych materiałów. W opracowaniu znalazł się cykl wierszy zatytułowany "Psałterz Dawidów" ("Księga Słowiańska"). Utwory te powstały w latach 1938–1939. W drugiej części tomu umieszczono wiersze pochodzące najpewniej z 1939 roku, a w kolejnej części napisane w czasie drugiej wojny światowej dramaty "Hiob. Drama ze Starego Testamentu" i "Jeremiasz. Drama narodowe we trzech działach" (oba z 1940 roku), oraz pierwsze wersje dramatu zainspirowanego postacią brata Alberta Chmielowskiego, napisane przypuszczalnie po 1941 roku. Najprawdopodobniej w czasie okupacji powstał poemat "Pieśń o Bogu ukrytym".

Tom ten według prof. Krzysztofa Dybciaka jest wyjątkowym dziennikiem literackim wyrażającym emocje i uczucia Jana Pawła II, który zawiera nie tylko teksty znane już szerokiemu gronu odbiorców, ale także utwory i listy dotąd niepublikowane. Prawdziwą sensacją jest publikowany po raz pierwszy utwór, który rozpoczyna się od słów: "Ciągle jestem na tym samym brzegu". Zapisany ołówkiem na pożółkłych kartach został odnaleziony w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o układzie tomu i pracy nad jego edycją oraz o tym, dlaczego publikowanych jest kilka wersji tego samego utworu i co zawierać będą kolejne tomy.

***

Tytył audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: prof. Zofia Zarębianka, dr Anna Karoń-Ostrowska oraz prof. Krzysztof Dybciak

Data emisji: 3.04.2020

Godzina emisji: 22.00

mko/jp

Czytaj także

Książki o Janie Pawle II. "Odkrycie aktualności Wojtyły potrzebne jest Europie jak tlen"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 15:06
- Współczesny świat potwornie choruje na brak autorytetów. Nieobecność Jana Pawła II jest nieobecnością krzyczącą. Warto odkryć jego myśl europejską - uważa Tomasz Królak, wiceszef KAI.
rozwiń zwiń