Wiele stron literatury. Dziedzictwo Kazimierza Wyki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 12:52
- Na pewno w dużej mierze był literatem, nie tylko krytykiem, historykiem i teoretykiem literatury. Teraz, po tylu latach, widzimy, jak wiele było tych ról - mówiła prof. Marta Wyka w audycji poświęconej jej ojcu, znakomitemu badaczowi i eseiście.
Audio
  • Dyskusja o dziedzictwie Kazimierza Wyki (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Kazimierz Wyka, 1972 r.
Kazimierz Wyka, 1972 r. Foto: PAP/Maciej Sochor

książki biblioteka 1200.jpg
Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką

Inny z gości audycji, prof. Leonard Neuger, opowiadając o tym wielostronnym podejściu prof. Wyki do literatury, zauważył, że na całą tę twórczość można patrzeć jako na "próbę sprostania niemożliwemu". - Z jednej strony krytyka generacyjna, formacyjna, i tutaj faworytami są Miłosz czy Andrzejewski. W pewnym momencie jednak, w następstwie kataklizmów historycznych, to się zmienia w postawy powinności, gospodarzenia. "To ja, to my odpowiadamy i za tradycję kultury polskiej, i za wartości wytwarzane w literaturze polskiej". W tym sensie nie ma istotnej różnicy między historią literatury i krytyką literacką - tłumaczył prof. Leonard Neuger.

Listy do Wyki. Portret pokolenia bez następców >>>

"Jestem w jakimś stopniu pisarzem, wierzę przeto tylko tej wiedzy, którą się zdobywa własnym piórem i własnym doświadczeniem" - pisał Kazimierz Wyka.

Urodził się 110 lat temu - 19 marca 1919 roku w Krzeszowicach. Zmarł 45 lat temu - 19 stycznia 1975 roku w Krakowie. Niedawno w serii Biblioteki Narodowej ukazał się "Wybór pism" Kazimierza Wyki.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: prof. Marta Wyka - córka Kazimierza Wyki, historyk literatury, autorka książek wspomnieniowych, która również redagowała i współredagowała wydania wielu prac swojego ojca; prof. Leonard Neuger - slawista, tłumacz, który na Uniwersytecie Jagiellońskim obronił pracę magisterską pod kierunkiem prof. Wyki, oraz Paweł Mackiewicz - historyk literatury, krytyk, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, autor opracowania tom Wyki w "Bibliotece Narodowej"

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 21.30

jp/pg

Czytaj także

"Pan Tadeusz" i metafizyka. Co chciał nam powiedzieć Mickiewicz?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 10:17
Wraz z prof. Janem Tomkowskim, autorem niedawno wydanej książki "Pan Tadeusz - poemat metafizyczny", próbowaliśmy spojrzeć w audycji na znany wszystkim Polakom epos Adama Mickiewicza z nieco innej, dość zaskakującej perspektywy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całkiem nowy polski Czechow

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 12:00
- Kiedy Polscy reżyserzy młodszego pokolenia chcą opowiedzieć o dzisiejszym świecie tekstem Czechowa, to jednak bardzo mocno go przepisują. Rosjanie po prostu ubierają aktorów w kostium – nie ma tam zgrzytu między tekstem a stylem scenograficzno-kostiumowym. I nikogo nie oburza, gdy Czechow jest wystawiony we współczesnym kostiumie - mówiła Agnieszka Lubomira Piotrowska, autorka nowego wydania prawie wszystkich dramatów wybitnego rosyjskiego twórcy.
rozwiń zwiń