Alina Margolis-Edelman. "Przez całe życie poprawiała ten świat"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 10:00
- Chciała, żeby problem krzywdzenia dzieci wypłynął i żeby stworzyć system pomocy dzieciom krzywdzonym. To był plan, który był konsekwentnie realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje. Na pewno ta fundacja była pierwszym podmiotem społecznym, który poruszył problem seksualnego wykorzystywania dzieci i pomocy im - wspominał w Dwójce Alinę Margolis-Edelman jej współpracownik, jeden z założycieli Fundacji Dzieci Niczyje, Michał Szymańczak.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Grisha Bruev

Posłuchaj
27:51 Rozmowy po zmroku Alina Margolis-Edelman 24.08.2021.mp3 Historia Aliny Margolis-Edelman

 


powstanie getto1200.jpg
I ciągle widzę ich twarze.

Bohaterką audycji była Alina Margolis-Edelman, wybitna lekarka i społeczniczka, założycielka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), zaangażowana także w działalność organizacji Lekarzy bez Granic i Lekarzy Świata. Lekarkę wspominają Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Michał Szymańczak, współtwórca Fundacji Dzieci Niczyje oraz Jolanta Zmarzlik, terapeutka i pedagog Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

- Bardzo często mówiła, że ma dług, który musi spłacić. Ten dług polegał na tym, że przeżyła wojnę, przeżyła getto i pomagając innym ludziom, w ten sposób, spłaca swój dług - wspominał lekarkę Michał Szymańczak.

Alina Margolis urodziła się w Łodzi w 1922 roku, w zasymilowanej żydowskiej rodzinie lekarskiej. Jej rodzice byli lekarzami i jednocześnie działaczami społecznymi z ogromnym powołaniem, oddani swoim pacjentom. 

Czytaj też:

- Ona nie znała słów nie da się, nie można, ktoś stoi na przeszkodzie, coś stoi na przeszkodzie. Trzeba było wszystko zrobić, żeby pokonać tę przeszkodę, dać sobie z nią radę. Tak żyła i od innych też tego wymagała - dodawała Jolanta Zmarzlik.

Alina Margolis-Edelman jako sanitariuszka niosła również pomoc rannym w czasie II wojny światowej, a potem także w wielu innych krajach, do których jeździła do potrzebujących - w Czadzie, Wietnamie czy Salwadorze.

- Była lekarką w Salwadorze. Po wyjeździe, w tej wsi gdzie niosła ludziom pomoc, większość dziewczynek, które się rodziły, dostawały na imię Alina. Ludzie ją kochali - mówił współtwórca Fundacji Dzieci Niczyje.

- Przez całe życie poprawiała ten świat. Jak każdemu człowiekowi, nie zawsze wszystko jej się udawało, ale zawsze próbowała. Ona bez wątpienia bardzo chciała ten świat poprawić - wspominała lekarkę Joanna Podolska.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Pilch

Goście: Joanna Podolska (dyr. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana), Michał Szymańczak (współtwórca Fundacji Dzieci Niczyje), Jolanta Zmarzlik (terapeutka i pedagog Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę)

Data emisji: 24.08.2021

Godzina emisji: 21.30

mw

Czytaj także

Zwyczajność przed końcem świata. "Pokój z widokiem. Lato 1939"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 10:00
- Skupiłem się na tym, co jeszcze trwało w tym lecie 1939. I na zwyczajności - opowiadał Marcin Wilk o swojej nowej książce poświęconej ostatniemu przedwojennemu latu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świat piekielny", miłość, ucieczki przed rozpaczą. Getto warszawskie w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 05:57
Od pisanych na gorąco dzienników po wiersze wydane w 2020 roku. Od obrazów straszliwych cierpień po czarny humor. Teksty literackie związane z gettem warszawskim są różnorodne zarówno w formie, jak i treści. Łączy je pamięć o tych, którym przyszło żyć – i przyszło umierać – w tym odgrodzonym od świata miejscu.    
rozwiń zwiń