"Szczęście do ludzi". Barbara Gruszka-Zych o poszukiwaniu mądrości

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 09:40
"Czuję spokój, spotkałam tych ludzi i oni mnie tak wiele nauczyli, wiele powiedzieli zamiast mnie, przestawałam się przy nich szarpać, szukając słów, określeń, odpowiedzi. Oni dawali odpowiedzi na różne ważne pytania, (...) zwyczajnie mówili o swoim życiu, między słowami przekazując swoją mądrość" - tak o książce "Moi ważni. Portrety prywatne" i o "szczęściu do ludzi" opowiadała w Dwójce Barbara Gruszka-Zych - poetka, pisarka, dziennikarka, od kilku dekad związana z tygodnikiem "Gość Niedzielny". 
Specjalnością Barbary Gruszki-Zych są reportaże i wywiady, które dotyczą zarówno ludzi kultury, współczesnego życia w kraju i za granicą, jak i tematów związanych z dramatami II wojny światowej
Specjalnością Barbary Gruszki-Zych są reportaże i wywiady, które dotyczą zarówno ludzi kultury, współczesnego życia w kraju i za granicą, jak i tematów związanych z dramatami II wojny światowejFoto: BrAt82/Shutterstock

"Po to godzinami czuwasz/przy lampce słowa/żeby doczekać blasku/wschodzącego dnia/w ciemnym pokoju nad biurkiem/w ciemnym świecie w którym poeta/to jedyny jasny punkt" - pisze Barbara Gruszka-Zych w jednym ze swoich wierszy, napisanym po śmierci Adama Zagajewskiego. To jedna z tych postaci, do których Barbara Gruszka-Zych miała szczęście.

Moi ważni

Spotykała poetów, pisarzy, dziennikarzy, muzyków, aktorów, ale także osoby duchowne, lekarzy, więźniów obozów koncentracyjnych - rozmawiała z nimi, wymieniała listy, z niektórymi głęboko i serdecznie się zaprzyjaźniła. Teraz opowiedziała nam o nich w książce "Moi ważni. Portrety prywatne".

W poszukiwaniu mądrości

Wspomniane spotkania wywoływały początkowo zawstydzenie. - Ogromne osiągnięcia, życiowe, naukowe, mądrość życiowa, bo przecież głównie poszukiwałam całe życie jako dziennikarka - nauczycieli i mistrzów - opowiadała Barbara Gruszka-Zych.

- Potem przychodził czas na zachwyt, na ogromną próbę cierpliwości, bo przecież zmagałam się ze sobą, siedząc z nimi po kilka, nawet kilkanaście godzin - mówiła dziennikarka. - A potem to już była celebracja obcowania z nimi. Ci ludzie emanowali czymś pozawerbalnym.


Posłuchaj
25:16 2023_01_03 21_29_07_PR2_Rozmowy_po_zmroku v1.mp3 Rozmowa z dziennikarką i poetką Barbarą Gruszką-Zych (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Barbara Gruszka-Zych ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Od 1994 roku należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, od 2001 - do Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, od 2018 - do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wchodzi w skład grupy literackiej Magnus Ducatus Poesis na Litwie. Specjalnością Barbary Gruszki-Zych są reportaże i wywiady, które dotyczą zarówno ludzi kultury, współczesnego życia w kraju i za granicą, jak i tematów związanych z dramatami II wojny światowej.

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: Barbara Gruszka-Zych (poetka, pisarka, dziennikarka)

Data emisji: 3.01.2023

Godzina emisji: 21.30

uk/kor

Czytaj także

Rzeczpospolita Ujazdowska. Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 08:00
Powieścią "Doktor Zosia" Ałbena Grabowska kończy fascynującą opowieść o wybitnych polskich naukowcach. Centralnym punktem nowej książki jest zburzony w czasie wojny Szpital Ujazdowski i pracujący tam wybitni specjaliści – lekarze i lekarki. O najtrudniejszej części swojej trylogii pisarka, scenarzystka i doktor nauk medycznych opowiedziała w audycji "Rozmowy po zmroku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Jurewicz: ważna była tylko babcia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 13:15
- Zupełnie nie mogę przypomnieć sobie żadnej sytuacji, w której byliby moi młodzi rodzice, tylko babcia była dla mnie istotna, babcia Malwina. Bardzo zaciążyła na mnie ta moja miłość, przywiązanie do babci - wspominał w Programie 2 Polskiego Radia Aleksander Jurewicz, poeta, prozaik i eseista.
rozwiń zwiń