"Kiedy radiofon zdobywał świat" - reportaż Stanisława Fornala

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 22:00
W radiowej Dwójce przypomnieliśmy audycję dokumentalną Stanisława Fornala z 1981 roku o początkach radia. 
Rok 1927, Warszawa. Kierownik amplifikatorni przy ul. Kredytowej inż. Mieczysław Kiełpiński na stanowisku pracy
Rok 1927, Warszawa. Kierownik amplifikatorni przy ul. Kredytowej inż. Mieczysław Kiełpiński na stanowisku pracyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W reportażu "Kiedy radiofon zdobywał świat" o początkach radia i powszechnej fascynacji tym wynalazkiem w latach 20. i 30. XX wieku opowiadają miłośnicy ówczesnej radiofonii: Feliks Krasnodębski, Mirosława Knorr, Stanisław Gajewski i Wawrzyniec Cichy. Ich wspomnienia przeplatane są oryginalnymi i zrekonstruowanymi próbkami audycji, cytatami z literatury i muzyką.

***

Kiedy Polskie Radio rozpoczynało działalność w 1926 roku, audycji słuchało niespełna 5 tys. osób. Cały program był nadawany na żywo, głównie wieczorem. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka. Okres międzywojenny to czas intensywnej radiofonizacji kraju. Przełomowy był rok 1935, kiedy wprowadzono wiele technicznych nowości, wśród nich zapis dźwięku na stalowej taśmie. Pojawiła się też możliwość przeprowadzania transmisji z koncertów czy zawodów sportowych z różnych miejsc na świecie.

Posłuchaj
44:35 2023_04_20 21_15_25_Dwojka_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Kiedy radiofon zdobywał świat" - reportaż Stanisława Fornala (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 20.04.2023

Godzina emisji: 21.15

pg/mo

Czytaj także

Zenon Wiktorczyk – niezapomniany głos Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 05:40
105 lat temu urodził się Zenon Wiktorczyk. Przede wszystkim był człowiekiem mocno związanym z radiem – bardzo popularną audycję "Podwieczorek przy mikrofonie" prowadził przez ponad trzydzieści lat. Mało kto jednak pamięta, że dziennikarz udzielał się także w kabarecie "Szpak", a nawet zagrał w komedii "Miś" Stanisława Barei. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Radia - wspomnienia wybitnych postaci eteru

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 13:45
W związku ze Światowym Dniem Radia, przypadającym 13 lutego, na naszej antenie pojawiły się głosy z archiwum Polskiego Radia. - Praca przed mikrofonem była jak wygrana na loterii, to było szczęście - wspominał Jeremi Przybora, przedwojenny spiker stacji Warszawa 2.
rozwiń zwiń