Jak przy stole, tak i w życiu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 08:00
Stół przez wieki był nieodłącznym miejscem spotkań, rozmów i doświadczeń. I choć "pański stół" wskazywał, że biesiadował przy nim szlachcic, a nie chłop, to ten okrągły symbolizował spotkanie, w trakcie którego panuje równość i chęć rozwiązania sporu.
W jaki sposób stoły odzwierciedlają nasze społeczne relacje, hierarchie i komunikację? O tym w audycji
W jaki sposób stoły odzwierciedlają nasze społeczne relacje, hierarchie i komunikację? O tym w audycjiFoto: Shutterstock/Roman Samborskyi

Jak ważne jest dla nas dzisiaj spotkanie przy stole z drugim człowiekiem? W jaki sposób stoły odzwierciedlają nasze społeczne relacje, hierarchie i komunikację? Czy w naszych domach jest miejsce na stół, także w wymiarze symbolicznym?

W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, do świątecznego stołu zasiedliśmy z socjologiem prof. Tomaszem Sobierajskim.


Posłuchaj
29:15 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku_2024_04_01-21-30-10.mp3 Jak przy stole, tak i w życiu (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Prof. Tomasz Sobierajski – socjolog, metodolog, wakcynolog społeczny, badacz socjomedyczny, trener komunikacji interpersonalnej i medycznej, socjourbanista, ewaluator, wykładowca akademicki, kierownik Ośrodka Badań Socjomedycznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z dziedziny socjologii, socjomedycyny, zdrowia publicznego i wakcynologii społecznej. Autor 5 monografii naukowych i 5 podręczników dla pracowników opieki zdrowotnej.

Projektuje oraz koordynuje badania dla polskich i międzynarodowych instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i firm prywatnych. Realizuje badania naukowe we współpracy z m.in.: Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny, Narodowym Instytutem Leków, Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu oraz z Ankara Üniversitesi i University of Alabama. Wspiera sektor biznesu w zakresie badań i analiz społecznych oraz etyki biznesu. Od ponad dekady szkoli personel medyczny z komunikacji z pacjentem. Trenuje cross-biking i squasha. Jest maratończykiem.

(źródło: www.tomaszsobierajski.com)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Tomasz Sobierajski (socjolog)

Data emisji: 1.04.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc

Czytaj także

Zaufanie - fundament relacji społecznych

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 00:00
Jest sprawą fundamentalną. To na nim wspierają się wszystkie relacje społeczne. Bez niego nie funkcjonowałby pieniądz, nie można byłoby snuć planów, nie dałoby się wyruszyć w podróż. Świat jawiłby się jako kompletnie chaotyczny i nieprzewidywalny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śniadanie z Seneką". Tłumaczka: wiele nauk Seneki brzmi dobrze tylko na papierze

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 17:43
- Seneka miał tylko taki ogląd ludzkiej natury i tylko taki wgląd w naturę ludzkich emocji, jaki mógł mieć, nawet będąc luminarzem swoich czasów. W związku z tym wiele z tego, co on twierdzi z całą bezwzględnością, jeśli chodzi np. o sposoby, jak sobie radzić z negatywnymi emocjami, brzmi bardzo dobrze tylko na papierze. W praktyce natomiast się nie sprawdzi - mówił w Dwójce Nina Wum, tłumaczka książki "Śniadanie z Seneką. Nauki stoików na dzisiejsze czasy" Davida Fidelera.
rozwiń zwiń