Czym jeszcze zaskoczy nas Stefan Żeromski?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 11:00
- W szkole spotkanie z twórczością autora "Siłaczki" jest trudne. Ale wystarczy na przykład namówić uczniów, żeby porównali swoje życie z sytuacją w Obrzydłówku i oni odkrywają Żeromskiego na nowo - uważa dr Wojciech Gruchała z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Jak przywrócić twórczość Żeromskiego młodemu pokoleniu? Nie jest to niewykonalne - uważają naukowcy (Strefa literatury/Czwórka)
20 listopada minęła 90. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego - społecznika, nazywanego przez wielu sumieniem polskiej literatury. Na zdjęciu pisarz jest z córką Moniką
20 listopada minęła 90. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego - społecznika, nazywanego przez wielu "sumieniem polskiej literatury". Na zdjęciu pisarz jest z córką MonikąFoto: PAP

Goście Dwójki podkreślają także, że ważny wątek w kontekście edukacyjnym stanowi zaangażowanie pisarza w niemalże każdą dziedzinę życia intelektualnego. - O Żeromskim można powiedzieć, że był animatorem kultury i to we współczesnym znaczeniu tego słowa - mówi uważa prof. Maria Olszewska i dodaje, że biografia pisarza byłaby świetnym materiałem na powieść.

Żeromski już od najmłodszych lat udzielał korepetycji, potem organizował szkołę, ochronkę, biblioteki, a gdy wybuchła rewolucja 1905 r., organizował demonstracje i przemawiał na wiecach w Lublinie. Jak się okazuje, był także prekursorem czegoś, o czym dziś mówimy "eko-trend", co udowodnił w jednej ze swoich nowel.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Maria Olszewska (Uniwersytet Warszawski, autorka książki "Stefan Żeromski. Spotkania"), dr Anna Zdanowicz (Biblioteka Narodowa), dr Wojciech Gruchała (Uniwersytet Jagielloński), Remigiusz Okraska (redaktor naczelny "Nowego Obywatela" i portalu lewicowo.pl.)

Data emisji: 22.10.2015

Godzina emisji: 21.30

kul/mc

Czytaj także

Szklany dom w Ciekotach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 14:00
W Ciekotach na Kielecczyźnie stał drewniany dwór, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. W tym miejscu powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom. W audycji "Mikrokosmosy" wybraliśmy się na wycieczkę śladami pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat i zgorszenie. Nieznana biografia Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 13:00
– W trakcie przygotowywania edycji listów Żeromskiego musiałem skonfrontować obiegową wiedzę o pisarzu z dokumentami. I doszedłem do wniosków zdumiewających – opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Jerzy Adamczyk, znawca twórczości i edytor sześciu tomów korespondencji autora "Wiernej rzeki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piłsudskiego i Żeromskiego poróżniła niepodległość...

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 19:00
Czy można być jednocześnie inteligentem-idealistą i politykiem-pragmatykiem? Odpowiedź w audycji o burzliwych relacjach Piłsudskiego i Żeromskiego.
rozwiń zwiń