X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym jeszcze zaskoczy nas Stefan Żeromski?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 11:00
- W szkole spotkanie z twórczością autora "Siłaczki" jest trudne. Ale wystarczy na przykład namówić uczniów, żeby porównali swoje życie z sytuacją w Obrzydłówku i oni odkrywają Żeromskiego na nowo - uważa dr Wojciech Gruchała z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Jak przywrócić twórczość Żeromskiego młodemu pokoleniu? Nie jest to niewykonalne - uważają naukowcy (Strefa literatury/Czwórka)
20 listopada minęła 90. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego - społecznika, nazywanego przez wielu sumieniem polskiej literatury. Na zdjęciu pisarz jest z córką Moniką
20 listopada minęła 90. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego - społecznika, nazywanego przez wielu "sumieniem polskiej literatury". Na zdjęciu pisarz jest z córką MonikąFoto: PAP

Goście Dwójki podkreślają także, że ważny wątek w kontekście edukacyjnym stanowi zaangażowanie pisarza w niemalże każdą dziedzinę życia intelektualnego. - O Żeromskim można powiedzieć, że był animatorem kultury i to we współczesnym znaczeniu tego słowa - mówi uważa prof. Maria Olszewska i dodaje, że biografia pisarza byłaby świetnym materiałem na powieść.

Żeromski już od najmłodszych lat udzielał korepetycji, potem organizował szkołę, ochronkę, biblioteki, a gdy wybuchła rewolucja 1905 r., organizował demonstracje i przemawiał na wiecach w Lublinie. Jak się okazuje, był także prekursorem czegoś, o czym dziś mówimy "eko-trend", co udowodnił w jednej ze swoich nowel.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Maria Olszewska (Uniwersytet Warszawski, autorka książki "Stefan Żeromski. Spotkania"), dr Anna Zdanowicz (Biblioteka Narodowa), dr Wojciech Gruchała (Uniwersytet Jagielloński), Remigiusz Okraska (redaktor naczelny "Nowego Obywatela" i portalu lewicowo.pl.)

Data emisji: 22.10.2015

Godzina emisji: 21.30

kul/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szklany dom w Ciekotach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 14:00
W Ciekotach na Kielecczyźnie stał drewniany dwór, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. W tym miejscu powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom. W audycji "Mikrokosmosy" wybraliśmy się na wycieczkę śladami pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat i zgorszenie. Nieznana biografia Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 13:00
– W trakcie przygotowywania edycji listów Żeromskiego musiałem skonfrontować obiegową wiedzę o pisarzu z dokumentami. I doszedłem do wniosków zdumiewających – opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Jerzy Adamczyk, znawca twórczości i edytor sześciu tomów korespondencji autora "Wiernej rzeki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudskiego i Żeromskiego poróżniła niepodległość...

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 19:00
Czy można być jednocześnie inteligentem-idealistą i politykiem-pragmatykiem? Odpowiedź w audycji o burzliwych relacjach Piłsudskiego i Żeromskiego.
rozwiń zwiń