Lwowska literatura pod sowiecką okupacją

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 15:00
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o życiu miasta, w którym po agresji Niemiec na Polskę 1 września 1939 schroniło się wielu przedstawicieli polskiej elity kulturalnej.
Audio
  • Lwowska literatura pod sowiecką okupacją (Strefa literatury/Dwójka)
Parada Armii Czerwonej po zajęciu Lwowa w roku 1939
Parada Armii Czerwonej po zajęciu Lwowa w roku 1939Foto: PAP

Gdy rozpoczęła się wojna, do Lwowa i Wilna, na wschód podążały rodziny z zachodniej Polski. Jechały pociągi z prawnikami i artystami. Lwów był wtedy jednym z "puchnących miast". Rodzina Tarnowskich przekazała do depozytu we lwowskim Ossolineum relikwię narodową, jaką jest manuskrypt "Pana Tadeusza", w przekonaniu, że to najbezpieczniejsze miejsce - Polacy nie znali jednak treści paktu Ribbentrop-Mołotow.

Na jego mocy Lwów leżał w tej części Polski, która miała przypaść Sowietom. Nocą z 18 na 19 września wjechały do Lwowa czołgi radzieckie. Generał Władysław Aleksander Langner, podpisując akt kapitulacji 22 września, powiedział: "z Niemcami prowadzimy wojnę - miasto biło się z nimi zwycięsko. Owi germanowie to wrogowie całej Słowiańszczyzny. Wy jesteście Słowianie".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Anna Lisiecka

Goście: prof. Maciej Urbanowski, Agnieszka Koecher-Henzel, Anna Mieszkowska

Z nagrań archiwalnych: prof. Jadwiga Czachowska (córka Antoniego Nowak-Przygodzkiego, oficera ZWZ, współzałożyciela Szarych Szeregów)

Data emisji: 17.09.2017

Godzina emisji: 20.00

bch/mc

Czytaj także

Mord na lwowskich profesorach

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 05:50
Na Wzgórzach Wuleckich hitlerowcy rozstrzelali przedstawicieli polskich elit intelektualnych. Zginęło 25 profesorów lwowskich wyższych uczelni oraz 18 członków ich rodzin, przyjaciół i znajomych.
rozwiń zwiń