Wielokulturowa Atlantyda Stanisława Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 12:47
- Z tego wielonarodowego tygla Vincenz wydobywa to, co wydaje mu się uniwersalne - opowiadał prof. Wojciech Kudyba o postawie życiowej znakomitego pisarza, erudyty, autora tetralogii "Na wysokiej połoninie".
Audio
  • Rozmowa o życiu i twórczości Stanisława Vincenza (Strefa literatury/Dwójka)
Widok bramy cerkiewnej na Huculszczyźnie i fragmentu samej cerkwi, 1910-1939
Widok bramy cerkiewnej na Huculszczyźnie i fragmentu samej cerkwi, 1910-1939Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

- Huculszczyzna. Tam się urodził, spędził lata młodzieńcze. Tam osiadł rozczarowany tym, co działo się w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym, i stamtąd musiał uciec w początkach II wojny światowej - przypominała prof. Mirosława Ołdakowska-Kufel. Jak zaznaczali goście audycji, to szczególne, zlokalizowane na terenach dzisiejszej zachodniej Ukrainy miejsce charakteryzowało się bogactwem kultur i narodów. - Vincenz po wojnie mówił o zatopionej Atlantydzie słowiańskiej, bo jej podstawę stanowiła kultura pasterska szczepu Hucułów. Ale było w niej również miejsce dla innych - podkreślała prof. Mirosława Ołdakowska-Kufel. 

Kto współtworzył mozaikę świata, który opisał w swoich książkach Stanisław Vincenz? W jakim sensie "kulturowe wywyższanie się, wyniosłość" były głęboko niezgodne z jego światopoglądem? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której m.in. o wielkiej erudycji Vincenza. - Jest on jednym z największych polskich humanistów XX wieku - przypominał prof. Wojciech Kudyba.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: prof. Mirosława Ołdakowska-Kufel, prof. Wojciech Kudyba (literaturoznawcy)

Data emisji: 2.12.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/bch

Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum w literackim świecie. Żywe czy skostniałe?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:40
– Słowo "muzeum" wzięło się z greki od imienia Muzeusza, poety, który miał bardzo bliskie związki z muzami. Symbolizowało przede wszystkim poezję, ale i spotkanie – mówiła prof. Dorota Folga-Januszewska w audycji, którą poświęciliśmy znaczeniu galerii, muzeów i bibliotek w literaturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znad papieru w stronę potomności. Korespondencja Marii Dąbrowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 08:49
W audycji mówiliśmy o trudnej i intensywnej emocjonalnie relacji, której świadectwa odnajdujemy w listach słynnej pisarki ze Stanisławem Stempowskim czy Anną Kowalską.
rozwiń zwiń