X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Horror łagru spisany na korze. Świadectwo Sołżenicyna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 16:00
- Już w obozie postanowił, że opisze to, co przytrafiło się jemu i milionom jego rodaków - opowiadał dr Piotr Głuszkowski o powstaniu "Archipelagu GUŁag", najsłynniejszego dzieła Aleksandra Sołżenicyna.
Audio
  • Aleksander Sołżenicyn - pisarz, prorok i człowiek (Strefa literatury/Dwójka)
11 grudnia minęła 100. rocznica urodzin Aleksandra Sołżenicyna.
11 grudnia minęła 100. rocznica urodzin Aleksandra Sołżenicyna.Foto: Viktor Velikzhanin/PAP/ITAR-TASS

Rosyjski pisarz pokazał w swoim opus magnum - opierając się zarówno na własnym doświadczeniu, jak i na świadectwach wielu więźniów - straszliwy świat sowieckich obozów pracy przymusowej. To dzięki tej książce mroczne określenie "GUŁag" weszło w międzynarodowy obieg.

Jakie były początki tej ogromnej, ponad półtora tysiąca stron, książki? - W obozie nie można było przechowywać żadnych dokumentów, dlatego Sołżenicyn każdego dnia na korze brzozowej spisuje fragmenty swoich wspomnień, a by zapamiętać, stara się pisać wierszem - mówił dr Piotr Głuszkowski.

Literackie świadectwa GUŁagu. Serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Czy przyznana w 1970 roku Sołżenicynowi Nagroda Nobla miała tylko charakter polityczny? Jakie są najlepsze, przysłonięte przez "Archipelag GUŁag", powieści tego autora? Co ukształtowano Sołżenicyna jako człowieka? Jaki był wpływ tego pisarza na polską i rosyjską opozycję i społeczność emigracyjną?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której opowieścią o powrocie Sołżenicyna po dwudziestoletniej emigracji do Rosji w 1994 roku podzielił się też Jacek Petrycki - operator, który, wraz z ekipą BBC, dokumentował tę podróż.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: dr Piotr Głuszkowski (literaturoznawca, autor książki "Antyrosja – historyczne wizje Aleksandra Sołżenicyna. Próba polskiego odczytania"), Andrzej Mietkowski (publicysta, tłumacz, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL), Jacek Petrycki (operator filmowy dokumentalista)

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 19.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Gorki ze Stalinem. Kultura XX-wiecznej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 12:53
- Stalin potrzebował Gorkiego do legitymizowania swojej władzy i pokazywania na zachodzie dobrej twarzy Związku Radzieckiego - mówił w Dwójce Robert Papieski w audycji wokół książki "Czarodziejski chór. Historia kultury rosyjskiej od Tołstoja do Sołżenicyna".
rozwiń zwiń