1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
Audio
  • O latach 1979-1989 i śladzie, jaki pozostawiły w polskiej literaturze (Strefa literatury/Dwójka)
Okładki książek drugiego obiegu
Okładki książek drugiego obieguFoto: Polona/domena publiczna

W antrakcie mieliśmy "wybuch" Solidarności, pierwszego niezależnego związku zawodowego w bloku sowieckim, stan wojenny, niezwykły rozwój wydawnictw drugiego obiegu, przełamanie strachu przed opresyjnym państwem, niezgodę na cenzurowanie tekstów. Mieliśmy też coś więcej, samoorganizację społeczeństwa i początkowo nieśmiałe, a potem coraz silnej artykułowane wołanie o pełną niepodległość Polski.

O tych latach, o śladzie, jaki pozostawiły w polskiej literaturze mówili w audycji: Piotr WojciechowskiAntoni Libera i Marek Zieliński.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński

Data emisji: 9.06.2019

Godzina emisji: 20.00

mko/pg

Czytaj także

Dla kogo nagroda im. Jana Długosza?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 12:00
- Każdy z jurorów konkursu kieruje się własnymi kryteriami, ale wszyscy są zgodni, że muszą to być książki, które z najwyższym profesjonalizmem próbują rozwiązać jakiś istotny problem. Powinny też dotyczyć spraw istotnych dla współczesności - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Filipem Zawadą o życiu, pisaniu i szukaniu swego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 18:00
- Z pisaniem jest tak, że jeżeli nie wywieram na siebie nacisku, pozwalam, by myśl dyktowała mi to, co mam zapisać, to mi się udaje. Jeśli zaś próbuję stworzyć coś na siłę, to najczęściej nic z tego nie wychodzi – mówił w Dwójce autor książki "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ireneusz Iredyński - powolne powroty

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 16:36
Bohaterem audycji był poeta, prozaik i dramatopisarz, autor bardzo wielu słuchowisk radiowych, którego 80. rocznica urodzin przypada 4 czerwca.
rozwiń zwiń