X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skamandryci, Awangarda dla córki mieszczanina

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:54
- Miało się poczucie obcowania ze współczesną poezją, a jednocześnie nie była ona trudna - podkreślał Radosław Romaniuk, opowiadając o artystach tworzących jedną z najważniejszych grup poetyckich polskiej literatury XX wieku.
Audio
  • Rozmowa o twórczości skamandrytów (Strefa literatury/Dwójka)
Okładka czasopisma Skamander z 1935 roku
Okładka czasopisma Skamander z 1935 rokuFoto: Polona.pl

Początki "Skamandra" wiążą się z powstaniem kawiarni artystycznej "Pod Picadorem" 29 listopada 1918 roku (czyli dokładnie 101 lat temu!), ale za czas "właściwej działalności" grupy uważa się lata 1919-1929. Około roku 1919 pojawiają się pierwsze tomiki poszczególnych poetów: "Czyhanie na Boga" Juliana Tuwima, "Karmazynowy poemat" Jana Lechonia, "Sonety" Antoniego Słonimskiego, "Wiosna i wino" Kazimierza Wierzyńskiego, "Oktostychy" Jarosława Iwaszkiewicza.

- Skamandryci połączyli Młodą Polskę z nurtami współczesnymi, poetykę modernistyczną z czymś nowoczesnym, co było wtedy w powietrzu. Była to poezja wykorzystująca przyzwyczajenia literackie, stąd ta jej szalona popularność - tłumaczył Radosław Romaniuk. - Skamandryci byli poetami awangardowymi dla, nie chcę powiedzieć: dla mieszczanina, którego zwalczali, ale na córki mieszczanina już na pewno…

Z kolei Piotr Matywiecki przypominał m.in. mistrzów tych młodych poetów. Obok Leopolda Staffa, podkreślał gość Dwójki, należy pamiętać o Walcie Whitmanie i Arthurze Rimbaudzie. Słynny amerykański poeta dał polskim twórcom nie tylko "szeroki oddech", lecz także "pewien rodzaj ideowego demokratyzmu".

Jak wyglądała ewolucja zaskakująco nowoczesnych form literackiego funkcjonowania, które stworzyli (kawiarnia-kabaret i happening poetycki) skamandryci? Jak po 100 latach postrzegamy twórców "Skamandra", którzy w 1919 roku zachwycili i odmienili literacki świat swoją młodością, energią, witalnością i ogniem twórczym? Zapraszamy do wysłuchania audycji,

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Kinga Michalska

Goście: Piotr Matywiecki (poeta, autor książki "Twarz Tuwima") i dr Radosław Romaniuk (literaturoznawca, autor m.in. dwutomowej biografii Jarosława Iwaszkiewicza "Inne życie"); z materiałów archiwalnych Sekcji Polskiej BBC o kulisach powstania grupy opowiadał sam Antoni Słonimski

Data emisji: 29.11.2019

Godzina emisji: 21.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybuchła niepodległość, a wraz z nią Skamandryci

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 12:43
Jeszcze w czasie wojny, w marcu 1918 roku w piśmie studenckim "Pro arte et studio" opublikowany został wiersz Tuwima "Wiosna", który wywołał skandal i kontrowersje, które spowodowały zmianę redakcji pisma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pod Pikadorem" – warszawska kawiarnia poetów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 05:50
– Żartem rozpoczęliśmy działalność tej kawiarni, bo o powstaniu jej informowaliśmy plakatami rozwieszonymi w mieście z hasłem "Niech żyje dyktatura poetariatu” – mówił Antoni Słonimski w Redakcji Polskiej BBC w 1970 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skamander - radość wolności, manifestacja młodości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 07:00
- Skamandryci wymietli swoich poprzedników, wymietli starą poezję Młodej Polski, która się już wyczerpała - mówił o grupie poetyckiej, której powstanie zbiegło się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości dr Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń