REKLAMA

Skamandryci, Awangarda dla córki mieszczanina

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:54
- Miało się poczucie obcowania ze współczesną poezją, a jednocześnie nie była ona trudna - podkreślał Radosław Romaniuk, opowiadając o artystach tworzących jedną z najważniejszych grup poetyckich polskiej literatury XX wieku.
Audio
  • Rozmowa o twórczości skamandrytów (Strefa literatury/Dwójka)
Okładka czasopisma Skamander z 1935 roku
Okładka czasopisma Skamander z 1935 rokuFoto: Polona.pl

Początki "Skamandra" wiążą się z powstaniem kawiarni artystycznej "Pod Picadorem" 29 listopada 1918 roku (czyli dokładnie 101 lat temu!), ale za czas "właściwej działalności" grupy uważa się lata 1919-1929. Około roku 1919 pojawiają się pierwsze tomiki poszczególnych poetów: "Czyhanie na Boga" Juliana Tuwima, "Karmazynowy poemat" Jana Lechonia, "Sonety" Antoniego Słonimskiego, "Wiosna i wino" Kazimierza Wierzyńskiego, "Oktostychy" Jarosława Iwaszkiewicza.

- Skamandryci połączyli Młodą Polskę z nurtami współczesnymi, poetykę modernistyczną z czymś nowoczesnym, co było wtedy w powietrzu. Była to poezja wykorzystująca przyzwyczajenia literackie, stąd ta jej szalona popularność - tłumaczył Radosław Romaniuk. - Skamandryci byli poetami awangardowymi dla, nie chcę powiedzieć: dla mieszczanina, którego zwalczali, ale na córki mieszczanina już na pewno…

Z kolei Piotr Matywiecki przypominał m.in. mistrzów tych młodych poetów. Obok Leopolda Staffa, podkreślał gość Dwójki, należy pamiętać o Walcie Whitmanie i Arthurze Rimbaudzie. Słynny amerykański poeta dał polskim twórcom nie tylko "szeroki oddech", lecz także "pewien rodzaj ideowego demokratyzmu".

Jak wyglądała ewolucja zaskakująco nowoczesnych form literackiego funkcjonowania, które stworzyli (kawiarnia-kabaret i happening poetycki) skamandryci? Jak po 100 latach postrzegamy twórców "Skamandra", którzy w 1919 roku zachwycili i odmienili literacki świat swoją młodością, energią, witalnością i ogniem twórczym? Zapraszamy do wysłuchania audycji,

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Kinga Michalska

Goście: Piotr Matywiecki (poeta, autor książki "Twarz Tuwima") i dr Radosław Romaniuk (literaturoznawca, autor m.in. dwutomowej biografii Jarosława Iwaszkiewicza "Inne życie"); z materiałów archiwalnych Sekcji Polskiej BBC o kulisach powstania grupy opowiadał sam Antoni Słonimski

Data emisji: 29.11.2019

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Wybuchła niepodległość, a wraz z nią Skamandryci

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 12:43
Jeszcze w czasie wojny, w marcu 1918 roku w piśmie studenckim "Pro arte et studio" opublikowany został wiersz Tuwima "Wiosna", który wywołał skandal i kontrowersje, które spowodowały zmianę redakcji pisma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pod Pikadorem". Warszawska kawiarnia poetów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 05:45
– Żartem rozpoczęliśmy działalność tej kawiarni, bo o powstaniu jej informowaliśmy plakatami rozwieszonymi w mieście z hasłem "Niech żyje dyktatura poetariatu" – mówił Antoni Słonimski w Redakcji Polskiej BBC w 1970 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skamander - radość wolności, manifestacja młodości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 05:55
- Skamandryci wymietli swoich poprzedników, wymietli starą poezję Młodej Polski, która się już wyczerpała - mówił o grupie poetyckiej, której powstanie zbiegło się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości dr Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń