Robotnik, którego rzemiosłem jest słowo. O Julianie Przybosiu w 50. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 11:52
Bohaterem "Strefy literatury" był Julian Przyboś - jeden z najbardziej wpływowych polskich poetów XX wieku, ale też postać o niejednoznacznym życiorysie. 6 października minęła 50. rocznica jego śmierci.
Julian Przyboś
Julian PrzybośFoto: Danuta Rago/PAP/CAF

Posłuchaj
24:17 Dwójka Strefa literatury 9.10.2020.mp3 Julian Przyboś. Robotnik, którego rzemiosłem było słowo (Strefa literatury/Dwójka) 
Louise Gluck PAP 1200.jpg
Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiej poetki Louise Glück

Julian Przyboś urodził się w chłopskiej rodzinie w 1901 roku w Gwoźnicy. Jako nastolatek brał udział w obronie Lwowa w 1919 roku i w wojnie polsko-bolszewickiej. Debiutował na łamach "Skamandra" w 1922 roku, razem z Tadeuszem Peiperem był współtwórcą Awangardy Krakowskiej. Od początku, równolegle z publikacją kolejnych tomów poetyckich, zajmował się teorią literatury. Wojnę przeżył we Lwowie i rodzinnej Gwoźnicy.

W 1944 roku był najpierw kierownikiem Wydziału Informacji i Propagandy Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, później zaś członkiem Krajowej Rady Narodowej w Lublinie. Został pierwszym prezesem reaktywowanego Związku Zawodowego Literatów Polskich, zakładał Spółdzielnię Wydawniczą "Czytelnik". Wydaje się jednak, że pozostawał wierny swoim przekonaniom i ideałom.

O tym, jakie to były ideały, jak wyrażały się w poezji i eseistyce Juliana Przybosia, a wreszcie – dlaczego poeta tak istotny te 50-60 lat temu, dziś, wśród współczesnych poetów wydaje się zupełnie zapomniany, rozmawialiśmy w audycji ze znakomitymi badaczami jego twórczości: profesor Agnieszką Kwiatkowską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, profesor Magdaleną Rabizo-Birek z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz profesorem Andrzejem Skrendo z Uniwersytetu Szczecińskiego.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek .

Data emisji: 9.10.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Zbieg okoliczności, czyli wiersze dla biegaczy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 19:35
W audycji opowiadaliśmy o projekcie Stefana Kornackiego "Wiersze dla biegaczy", artystycznym przedsięwzięciu łączącym poezję i sport.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Drzewucki: rozumienie poezji to miecz obosieczny

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:00
- Ważnie jest odczucie poezji, czyli rodzaj współgrania intelektualnego, ale i emocjonalnego z poetą. Czytanie poezji to jest sprawa z jednej strony racjonalna, a także intuicyjna - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Janusz Drzewucki, autor książki "Muzyka sfer. Teksty o poetkach i poetach".
rozwiń zwiń