"Fantastyka w literaturze towarzyszy poznaniu naukowemu"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 20:00
- W fantastyce naukowej mamy racjonalne wytłumaczenie dziwności świata, czytelnik musi wierzyć w jego spójność, bohaterowie rozumieją jego budowę - mówił na antenie Dwójki Tomasz Kołodziejczak, którego nowy tom opowiadań nosi tytuł "Skaza na niebie".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./wyd. Fabryka Słów

Posłuchaj
34:50 2021_09_03 19_30_48_PR2_Strefa_literatury.mp3 Spotkanie z Tomaszem Kołodziejczakiem, autorem tomu opowiadań "Skaza na niebie" (Strefa literatury/Dwójka)

W dziewięciu opowiadaniach odkrywamy nowe światy, w których jednak odkrywamy siebie - współczesnych. Tomasz Kołodziejczak pisze o tym, co może stać się z nami, jeśli przemiany społeczne zajdą zbyt daleko. Świat przedstawiany przez autora zmierza ku zagładzie, ale ludzkość wciąż ma nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Według gościa Dwójki fantastyka naukowa to odmiana literatury fantastycznej. - Zaliczamy też do niej fantastykę baśniową, horror, ale science-fiction koncentruje się na przemianach świata związanych z postępem technologicznym, świadomych działań ludzi, całej cywilizacji.

Tomasz Kołodziejczak mówił również, że fantastyka naukowa umożliwia rozdmuchanie jakiegoś trendu, który obserwujemy w dzisiejszym świecie. - Chodzi o wzmocnienie jakichś zjawisk, stworzenie jakiejś sytuacji - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Tomasz Kołodziejczak (pisarz SF)

Data emisji: 3.09.2021

Godzina emisji: 19.30

mo

Czytaj także

"Nie ma cyberpunka bez deszczu"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 11:35
- Wszystkie metropolie cyberpunkowe muszą tonąć w deszczu. Światło słoneczne pojawiło się dopiero w post cyberpunku - mówił pisarz Michał R. Wiśniewski w radiowej dyskusji o nurcie, który odcisnął silne piętno na kulturze lat 80. XX wieku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem REN". Czuły thriller science-fiction

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 12:28
- To nie jest film o latających statkach, tylko o ludziach, o losach, o dramacie ludzkim. Science i fikcja służą nam do opowiedzenia historii ludzkiej - mówił o filmie "Jestem REN" jego reżyser Piotr Ryczko.
rozwiń zwiń