REKLAMA

"Jestem REN". Czuły thriller science-fiction

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 12:28
- To nie jest film o latających statkach, tylko o ludziach, o losach, o dramacie ludzkim. Science i fikcja służą nam do opowiedzenia historii ludzkiej - mówił o filmie "Jestem REN" jego reżyser Piotr Ryczko.
Audio
  • Rozmowa z reżyserem Piotrem Ryczko i aktorką Martą Król o filmie "Jestem REN" (Poranek Dwójki)

Obraz przedstawia historię współczesnej kobiety, koncentruje się na jej pragnieniach, na wymogu kobiecości perfekcyjnej. - Musimy być czasem jak robot, bo społeczeństwo narzuca role, w których musimy być dobre i w tym, i w tym. To jest opowieść o wewnętrznym świecie, który każdy tworzy i w nim żyje - wyjaśniała Marta Król, odtwórczyni głównej roli, za którą na Trieste Science Fiction Festival otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki.

Tytułowa bohaterka REN, czyli Regeneratywna, Emotywna Neuroistota, to nowy typ androida. Robot, który został obdarzony intuicją i uczuciami. - To postać, która czuje nawet więcej niż człowiek - tłumaczyła Marta Król. Film porusza wątek choroby psychicznej i wynikającej z tego inności, oderwania od rzeczywistości. - Świat, który ona wymyśla, jest dla niej prawdziwy - mówiła aktorka. Tą rolą chciałam z czułością dotknąć ludzi, którzy są inni, którzy nie spełniają wymagań społeczeństwa.

Reżyser Piotr Ryczko nie krył, że film wprowadza widza w niedostępne rejony psychiki - Bardzo szybko dystansujemy się od osób chorych psychicznie. Dlatego użyliśmy narzędzia, które pozwala nam wejść w tę postać bez ujawniania, że jest jakiś problem. Dzięki temu dostajemy szansę, żeby poznać tę osobę głębiej, empatycznie.

Premiera filmu "Jestem REN" zaplanowana jest na 17 kwietnia w kinach studyjnych na terenie całego kraju. 

***

Audycja: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Piotr Ryczko (reżyser), Marta Król (aktorka)

Data emisji: 5.03.2020

Godzina emisji: 9.30

uk/jp

Czytaj także

Jak zachęcić widzów do kina dokumentalnego?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 18:00
- Trend jest taki, że pozycja dokumentu rośnie i jest on coraz chętniej oglądany, z drugiej strony nie ma przyzwyczajenia, by robić to w kinie - mówiła w Dwójce Magdalena Sroka, dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Narodziny narodu". Kontrowersyjne arcydzieło kina

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 05:39
Niemy film w reżyserii Davida Warka Griffitha to punkt zwrotny w historii światowego kina, a zarazem jedna z najbardziej problematycznych produkcji, jakie kiedykolwiek powstały. "Narodziny narodu" miały swoją premierę 107 lat temu, ale wciąż budzą emocje.
rozwiń zwiń