Krystyna Miłobędzka. Stan wojenny oczami poetki

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 20:00
Wydany w 1992 roku tom Krystyny Miłobędzkiej "Pamiętam. Zapisy stanu wojennego" uznawany jest za jedno z najwybitniejszych poetyckich świadectw czasu stanu wojennego.
Prof. Polak powiedział, że stan wojenny był uderzeniem w marzenia i nadzieje młodych ludzi
Prof. Polak powiedział, że stan wojenny był uderzeniem w marzenia i nadzieje młodych ludziFoto: Tomasz Bidermann/shutterstock.com

We właściwy sobie powściągliwy sposób poetka opisuje doświadczenie wspólnotowości, które było udziałem ludzi zaangażowanych w Solidarność. Pisze też o współodczuwaniu represji stanu wojennego. Pokazuje realia tego czasu, czyli internowania, zabójstwo Grzegorza Przemyka, przesłuchania, codzienność biedy i powszechnych braków, a w tym wszystkim pragnienie wolności i poszukiwanie sensu.

Solidarność - działanie we wspólnocie

Dla niej i dla jej męża Andrzeja Falkiewicza, a także dla ich przyjaciół to był okres wspólnego działania - zaangażowania w niezależne życie kulturalne, kolportowania podziemnej prasy, protestów, był to czas, jak napisała w jednym ze swoich wierszy, w którym czuła – "Jestem my".

W tych właśnie latach - i po tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku , a także potem - do roku 1986 powstawały jej poetyckie zapisy, które złożyły się za niezwykle istotne świadectwo tego okresu. Poszczególne utwory drukowane były w prasie drugiego obiegu, a w 1992 roku już w wolnej Polsce ukazał się tom "Pamiętam. Zapisy stanu wojennego". Za ten cykl Krystyna Miłobędzka otrzymała nagrodę noszącą imię Barbary Sadowskiej – poetki, matki zamordowanego Grzegorza Przemyka.

Byliśmy trochę szaleni w tamtym czasie. Działaliśmy w skupieniu i z uwagą, ale jakby w innym świecie. Nie wiem, czy zrobiliśmy dużo sensownych rzeczy, ale było to napięcie , które unieważniało inne dawne sprawy – tak okres stanu wojennego Krystyna Miłobędzka wspominała w książce "Szare światło".

Tuż przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego"Strefie literatury" o tych zapisach opowiadali: Piotr Matywiecki, prof. Piotr Śliwiński i Jarosław Borowiec.


Posłuchaj
23:41 Strefa literatury 10.12.2021.mp3 Krystyna Miłobędzka. Stan wojenny oczami poetki (Strefa literatury/Dwójka)

Krystyna Miłobędzka - doceniana poetka

Krystyna Miłobędzka to poetka, dramaturg, doktor nauk humanistycznych. Zadebiutowała w roku 1960 cyklem "Anaglify" opublikowanym w "Twórczości".

Za swoją twórczość była wielokrotnie doceniana. To laureatka takich nagród poetyckich jak nagroda im. Barbary Sadowskiej (1992), Fundacji Kultury (1993), nagroda Ministra Kultury (2001) oraz Nagroda Literacka Czterech Kolumn za całokształt twórczości (2003), nagroda Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2004) oraz Prezydenta Wrocławia (2004). W roku 2009 Krystyna Miłobędzka została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania za całokształt twórczości poetyckiej i dramaturgicznej.

Stan wojenny - mroczny czas

Stan wojenny to jeden z najciemniejszych okresów w Polsce w II połowie XX wieku. Rozpoczął się 13 grudnia 1981, jednak już przed północą 12 grudnia władze komunistyczne rozpoczęły akcję zatrzymywania działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w ośrodkach internowania znalazło się około 5 tys. osób.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie ponad 10 tys. działaczy związanych z Solidarnością. Ofiary śmiertelne szacuje się na ok. 40 osób, w tym dziewięciu górników z kopalni "Wujek", którzy stracili życie podczas pacyfikacji strajku.

Zapraszamy również do odwiedzenia serwisu specjalnego Polskiego Radia, poświęconego stanowi wojennemu >>>

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Wiktor Woroszylski - od komunisty do opozycjonisty

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 05:40
W młodości był jednym z czołowych twórców socrealizmu. Poglądy zmienił, gdy - podczas swojej wizyty na Węgrzech - był świadkiem wybuchu i pacyfikacji tamtejszego powstania w 1956 roku. Tamtejsze wydarzenia tak nim wstrząsnęły, że po powrocie do kraju zaangażował się w działania opozycji antykomunistycznej. 
rozwiń zwiń