Kafka – początki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 22:00
W grudniu 2021 ukazał się w Polsce pierwszy tom biografii Franza Kafki, napisanej przez niemieckiego badacza Reinera Stacha. W opinii znawców to najlepsza jak do tej pory biografia pisarza. Część pierwsza obejmuje lata 1883-1911 i pokazuje genealogię Kafki, relacje w jego rodzinie, wielokulturowość miasta urodzenia pisarza - Pragi, jego fascynację kinem i teatrem, pierwsze dokonania literackie.
Franz Kafka
Franz KafkaFoto: PAP/Photoshot

"Urodził się jako mieszaniec i od tego się wszystko zaczęło" - pisze w biografii Franza Kafki Reiner Stach.

Uznawana przez wielu za najlepszą jak dotąd opowieść o życiu autora "Procesu" książka ukazywała się w Niemczech w 3 tomach od 2002 roku. Co ciekawe, tom opisujący najwcześniejsze lata Kafki wydano w Niemczech najpóźniej, w roku 2014. My w Polsce będziemy poznawać pracę Stacha w porządku chronologii życia jej bohatera. Waśnie otrzymaliśmy tom pierwszy "Kafka. Wczesna lata. 1883-1911", obejmujący okres od 1883 roku do roku 1911 w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego.

W pierwszym rozdziale przenosimy się do letniej, upalnej Pragi w lipcu 1883 roku, gdy następuje w tym mieście wstrząs polityczny i mentalny - jak pisze Stach - ponieważ okazuje się, że Czesi prześcignęli Niemców w wyborach do landtagu. A równocześnie owego 3 lipca 1883 roku, na Starym Mieście w Pradze, w domu państwa Kafków przychodzi na świat chłopiec, któremu na cześć cesarza nadane zostaje imię Franz.

Ostatnia scena przenosi nas do czytelni w sanatorium w Erlenbach, w której dwudziestoośmioletni Franz spisuje swoje wspomnienia z odbytej niedawno, wspólne z Maxem Brodem, podróży do kilku europejskich miast, m.in. Mediolanu i Paryża. A pomiędzy tymi scenami dostajemy opowieść o Kafce synu, bracie, uczniu, studencie, przyjacielu, pracowniku zakładu ubezpieczeń, Kafce odwiedzającym kawiarnie, burdele, kina. Kafce zakochanym, podejmującym pierwsze literackie próby. Wreszcie: Kafce - praskim Żydzie, mówiącym po niemiecku, mieszkańcu tego niebywałego miasta, jakim była Praga na przełomie wieku XIX i XX.

Stach pokazuje nam bardzo bogate tło historyczne, społeczne, kulturowe rodzinnego miasta pisarza. Jakiego Kafkę poznajemy dzięki pracy Reinera Stacha, czego dowiadujemy się o czasach i miejscu, w którym przeszło mu żyć, jak czyta się tę opowieść o autorze "Zamku", czyli na ile udało się Reinerowi Stachowi znaleźć ciekawy dla współczesnego czytelnika język opowieści o pisarzu, który stwierdził: "Nie chcę rozwijać się w sposób określony, chcę znaleźć się na innym miejscu"?


Posłuchaj
25:46 Strefa literatury Dwójka 4 luty 2022 21_31_08 v1.mp3 Rozmowa o pierwszym tomie biografii Franza Kafki (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Sława Lisiecka, Jakub Ekier i Piotr Matywiecki

Data emisji: 4.02.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Happy endu nie będzie. Franz Kafka i jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 05:50
W jednym z listów Franz Kafka napisał: "Moje życie składa się, i właściwie składało się zawsze z prób pisania, i to najczęściej prób nieudanych. Gdybym jednak nie pisał, to leżałbym już na ziemi, wart tylko tego, by zostać wymiecionym".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Kowalczyk o kobietach Kafki: to były potężne osobowości

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 13:19
- Zależało mi na tym, żeby uwydatnić ich autonomię biograficzną, bo funkcjonują jako cienie Franza Kafki, które pojawiają się na moment, a potem ich nie ma. A wszystkie są osobami o wielkiej głębi duchowej - mówił o ukochanych Franza Kafki prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk, historyk literatury, autor książki "Felice, Milena, Dora".
rozwiń zwiń