"Potomni nie są tylko grobami z kamienia". Cyprian Kamil Norwid czytany na nowo

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 12:36
O nowym, pięciotomowym wydaniu pism wybranych Cypriana Kamila Norwida w audycji "Strefa literatury" rozmawialiśmy z autorami opracowania: prof. Wiesławem Rzońcą i dr. hab. Karolem Samselem.
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidFoto: Polona

Mimo świętowania w ubiegłym roku jubileuszu 200-lecia urodzin Cypriana Kamila Norwida trudno lekturę jego tekstów uznać za wyczerpaną, czego dowodzi starannie opracowana, przekomponowana wobec pierwowzoru sprzed 38 lat edycja pism wybranych poety. Przygotowali ją prof. Wiesław Rzońca i dr hab. Karol Samsel.

***

Jego talent mógł zapewnić mu dostatnie i wygodne życie, tymczasem odszedł w biedzie i zapomnieniu, a na nowo odkryto go wiele lat po śmierci.

Cyprian Kamil Norwid był postacią wielowymiarową i pełną paradoksów - poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą; malarzem, rzeźbiarzem i rysownikiem; romantycznym kochankiem, gorliwym katolikiem, transatlantyckim żeglarzem i krewnym króla; więźniem politycznym, obrońcą papieża i wrogiem Mickiewicza.

Zobacz serwis specjalny NORWID.POLSKIERADIO.PL >>>

Prof. Andrzej Fabianowski, wybitny znawca literatury XIX-wiecznej, powiedział kiedyś w Polskim Radiu: "O ile dyskusje dotyczące Mickiewicza, Słowackiego czy Krasińskiego są w pewnym sensie kurtuazyjne wobec tych pomnikowych wielkości naszej kultury, to dyskusje poświęcone Norwidowi są zawsze żywe. Norwid budzi spory".


Posłuchaj
29:38 Strefa literatury Dwójka 8 lipiec 2022 21_29_53.mp3 "Potomni nie są tylko grobami z kamienia". Cyprian Kamil Norwid czytany na nowo (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Wiesław Rzońca, dr hab. Karol Samsel

Data emisji: 8.07.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Chopin Norwida. "Było to intelektualne porozumienie artystów"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:45
- Chopin dla Norwida był jakąś gigantyczną gwiazdą, kimś niebywale ważnym, punktem odniesienia i punktem dojścia. A kim był Norwid dla Chopina? Nie wiemy - mówił w "Rozmowach po zmroku" prof. Andrzej Fabianowski, historyk literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Norwid i dzieje tajemniczego tomu "Vade-mecum"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 08:00
- "Vade-mecum" nie znamy w całości. Nie znamy nawet spisu wszystkich tytułów - mówił w Dwójce prof. Józef Fert, znawca twórczości Cypriana Kamila Norwida.
rozwiń zwiń