Anita Zdrojewska: Toshikazu Kawaguchi porusza aspekty relacji międzyludzkich

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 11:10
- Myślę, że to przepiękna książka o relacjach i czasie – w pewnym sensie bardzo abstrakcyjnym. Mamy relację kochanków, relację mąż i żona, kwestię rodzeństwa i rodzicielstwa. I właściwie wszędzie brak jest uważności, umiejętności słuchania - mówiła w Dwójce japonistka Anita Zdrojewska o najnowszej powieści Toshikazu Kawaguchiego "Zanim wystygnie kawa".
Tokio, Japonia, widok na Omoide Yokocho w dzielnicy Shinjuku
Tokio, Japonia, widok na Omoide Yokocho w dzielnicy ShinjukuFoto: Shutterstock/Julia Grigoriewa

Kawiarnia, która przenosi w czasie

Na polskim rynku wydawniczym właśnie ukazała się książka "Zanim wystygnie kawa" Toshikazu Kawaguchiego – japońskiego pisarza i dramaturga. Powieść stała się światowym bestsellerem, doczekała się nawet ekranizacji. Jej akcja dzieje się w dość specyficznej kawiarni, ukrytej w bocznej uliczce jednej z ulic Tokio. Kawiarnia owiana jest legendą  krążą bowiem pogłoski, że swoim klientom, oprócz kawy, oferuje wyjątkową możliwość podróży w przeszłość.

Do kawiarni schodzi się po schodach, nie ma światła, tylko jakiś półmrok w sepiach – czyli klimat japońskich wnętrz. Jedyne, co tam jest, to kilka stolików oraz trzy zegary; każdy zegar wskazuje inną godzinę, jednak żadna z nich nie jest właściwa. Osoby, które tam przychodzą, tracą poczcie realnego czasu i znajdują się w jakimś mikrokosmosie. Kawiarnia jest sceną, na której pojawiają się aktorzy i dzieją się jakieś historie, które bardziej widzimy, niż je czytamy - opowiadała Anita Zdrojewska.

Opowieść o uważności


Okładka książki "Zanim wystygnie kawa" Okładka książki "Zanim wystygnie kawa"

Powieść składa się z czterech opowiadań, w których spotykamy czworo bohaterów, a każdy z nich ma nadzieję skorzystać z oferty przeniesienia się w czasie. Jak czytamy w opisie: "ktoś chce skonfrontować się z dawną miłością, ktoś inny powrócić do czasów sprzed utraty pamięci, zobaczyć się z siostrą albo spotkać córkę, której nigdy nie było okazji poznać". Jest tylko jeden warunek: musisz to zrobić, zanim wystygnie twoja kawa.

- Właściwie w tej książce Toshikazu Kawaguchi porusza większość aspektów relacji międzyludzkich. Mamy relację kochanków, relację mąż i żona, kwestię rodzeństwa i rodzicielstwa. I właściwie wszędzie brak jest uważności, umiejętności słuchania. Tworzą się takie sytuacje, że bohaterowie chcą wrócić do przeszłości i poświęcić więcej uwagi, ze świadomością, że ich czas jest ograniczony. Czują większą presję i muszą bardziej się postarać, żeby powiedzieć to, co jest dla nich trudne – szczególnie dla Japończyków, dla których mówienie o emocjach jest dużym wysiłkiem. Japończycy kulturowo są kształceni tak, by nie narzucać nikomu swoich emocji, właśnie z uważności na inną osobę. Jednak często skutki są odwrotne.

Toshikazu Kawaguchi i refleksja nad upływającym czasem

Jak zauważa japonistka, bohaterowie nie powracają do swojej przeszłości po to, by coś zmienić i wpłynąć na teraźniejszość. - Próbowałam postawić się na ich miejscu i zastanowić, co można było inaczej, co lepiej. My, ludzie, mamy przekonanie, że zmieniając przeszłość, zmienimy przyszłość według naszych oczekiwań. A postawienie pewnej granicy – możemy zmienić coś w przeszłości, ale teraźniejszość się nie zmieni – zmusza nas do wysiłku emocjonalnego i intelektualnego.

- Myślę, że jest to przepiękna książka o relacjach - zdradziła Anita Zdrojewska. - Musimy zrobić coś w określonym czasie – zanim wystygnie kawa. I to jest dla nas uniwersalne, że jednak żyjemy na świecie w określonym czasie. To, co wydarzy się w pewnej przestrzeni, jest naszym wyborem, a w życiu czasem nie mamy momentu, żeby zastanowić się, co robimy, natomiast ten czas upływa. Kawiarnia w Tokio daje bohaterom szansę, a jednocześnie nas zachęca do refleksji nad tym, co zrobiliśmy i do tego, by spróbować zrobić coś raz jeszcze.


Posłuchaj
14:36 Poranek Dwójki 13.07.2022.mp3 Anita Zdrojewska o książce Toshikazu Kawaguchiego "Zanim wystygnie kawa" (Poranek Dwójki)

***

Audycja: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anita Zdrojewska (japonistka, artystka, tancerka butoh i szefowa Fundacji Pompka)

Data emisji: 13.07.2022

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Fuji Music, czyli japońsko-afrykańskie fuzje cz. 4

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 16:00
Przed nami czwarty, ostatni odcinek tetralogii poświęconej muzycznym spotkaniom Afryki i Japonii, które prześledził Krzysztof Dziuba! tym razem skupiamy się na afrykańskim gatunku nawiązującym do japońskiego symbolu – góry Fuji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Japonii promowano polską kulturę, kuchnię i turystykę. Zakończył się Festiwal Polski w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 17:30
Zakończył się Festiwal Polski w Tokio - to największa w Japonii impreza promująca polska kulturę, kuchnię i turystykę. Swoje oferty zaprezentowali importerzy, producenci i sprzedawcy polskich produktów w Japonii. Odwiedzający mieli okazję zetknąć się z kulturą polską oraz dowiedzieć się jak pomoc dotkniętym wojna mieszkańcom Ukrainy. Festiwal Polski zorganizowany został w ramach programu "Dni Dziedzictwa Polskiego".
rozwiń zwiń